poniedziałek, 26 sierpnia, 2024
Wkłady inlay i onlay, jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań w stomatologii

Wkłady inlay i onlay to nowość w leczeniu stomatologicznym, a jednocześnie alternatywa dla dużych wypełnień. Jest to rozwiązanie, które nie tylko pozwala wypełnić ubytek, ale również posiada wiele zalet, jakich nie mają zwykłe plomby kompozytowe.

Inlay i onlay – wkłady koronowe

Wkłady koronowe inlay oraz onlay to uzupełnienia protetyczne, które są trwalsze od zwyczajnej plomby dentystycznej. Wskazaniem do ich stosowania są rozległe ubytki próchnicze. Od tradycyjnych wypełnień stomatologicznych odróżnia je to, iż powstają w drodze rekonstrukcji zęba, co pozwala na uzyskanie efektu korony zębowej z naturalnie ukształtowaną powierzchnią.

Takie wkłady dają możliwość idealnego odwzorowania powierzchni zęba, czego nie zapewnia żadna plomba, wykonana w gabinecie stomatologicznym.

Inlay i onlay – różnice

Wkład inlay umieszcza się na powierzchni żującej zębów w taki sposób, aby z dwóch stron sąsiadował z naturalną koroną zęba. Jest on wykorzystywany w przypadku nieco mniejszych ubytków. Natomiast onlay to wkład koronowy, który znajduje zastosowanie w przypadku dużych wypełnień, zostaje on umieszczony na koronie zęba, pozwala na odtworzenie powierzchni żującej oraz guzków i części bocznych zęba, które stykają się z sąsiednimi zębami. Wkłady różnią się także rozmiarem pracy protetycznej, jaka musi zostać wykonana w przypadku danego wypełnienia.

Jak wykonuje się wkłady inlay i onlay?

Chcąc wykonać wkład protetyczny inlay lub onlay, konieczne są dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym. W trakcie pierwszej lekarz stomatolog w znieczuleniu miejscowym usuwa zniszczone przez próchnicę tkanki zęba. Ubytek jest od razu formowany do kształtu przyszłego wkładu. Następnie lekarz pobiera wycisk zębów obydwu szczęk oraz zakłada tymczasowe wypełnienie stomatologiczne.

Wkład koronowy zostaje indywidualnie przygotowany w pracowni protetycznej, co pozwala na odwzorowanie uszkodzonego zęba. Na kolejnej wizycie lekarz stomatolog usuwa wypełnienie tymczasowe oraz wkleja wkład w opracowanym ubytku za pomocą specjalnego kleju.

Zalety wkładów inlay i onlay

Chociaż wykonanie uzupełnienia protetycznego inlay i onlay wymaga więcej pracy, niż założenie w zębie tradycyjnego wypełnienia, warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Wkłady koronowe zapewniają niezwykle dokładne odtwarzanie twardych tkanek zęba, nawet w sytuacji istnienia znacznych ubytków, gdy zastosowanie tradycyjnych kompozytowych wypełnień nie pozwala na uzyskanie odpowiednich rezultatów, jeżeli chodzi o trwałość, precyzję oraz wrażenia estetyczne.

Ponadto charakteryzują się one znacznie większą twardością i lepszą szczelnością od zwykłych plomb. Ponadto są również znacznie trwalsze, a ich ścieralność jest porównywalna do tej, jaką charakteryzuje się szkliwo zębowe.

Pozwalają także na powstrzymanie procesów ścierania zębów, stabilizują zgryz na odpowiedniej wysokości, a także zabezpieczają ząb przed nawrotem próchnicy.

Wkłady koronowe wykonane są z materiału ceramicznego, mają więc jednorodną strukturę, która cechuje się dużą wytrzymałością oraz stabilnością, zaś kleje do ich mocowania nie zmieniają naturalnego koloru zęba. Ponieważ są wykonywane indywidualnie, podobnie jak protezy zębowe czy implanty, wkłady inlay i onlay są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Także cena wkładów koronowych jest niższa, niż innych uzupełnień protetycznych.

Wkłady koronowe – wskazania

Wskazaniem do zastosowania wkładów inlay i onlay jest:

  • rozległe zniszczenie zęba przez próchnicę
  • mechaniczne uszkodzenie zęba
  • odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Wkłady wykonuje się przede wszystkim na zębach bocznych, czyli przedtrzonowych i trzonowych. Przeciwskazanie dla wykonywania wkładów koronowych stanowi rozległe zniszczenie zęba, ponieważ muszą mieć one odpowiednie podparcie. Lekarz stomatolog nie zaleci wkładów protetycznych, jeżeli naturalna korona zęba uległa całkowitemu zniszczeniu, a także w przypadku, gdy na skutek leczenia pozostały z niego jedynie ścianki.

Zaznaczamy, iż treść artykułu ma charakter wyłącznie poglądowy. W celu zdiagnozowania problemu i jego rozwiązania zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w miejscowościach ŻARKI oraz PŁAZA (niedaleko Chrzanowa, Trzebini, Jaworzna).

Źródło: Protomdental – gabinet stomatologiczny i implantologiczny