piątek, 8 marca, 2024
O czym najczęściej zapomina inwestor podczas odbioru technicznego domu?

Odbiór techniczny domu do zazwyczaj jedna z ostatnich okazji na to aby wyeliminować ewentualne usterki i zwrócić deweloperowi uwagę na to co jeszcze powinien poprawić. Jest to lepsze cieszymy etap na którym możemy skontrolować poprawność wykonania umowy ze strony dewelopera lub firmy budowlanej która oddaje w użytkowanie nasz dom. Jednocześnie ze względu na skalę inwestycji zazwyczaj odbiór domu wiąże się z pewnym stresem. Kupno domu lub mieszkania to jeden z najpoważniejszych wydatków i  jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmujemy. Dlatego warto bardzo dobrze przygotować do takiego odbioru aby mieć pewność że dostaniemy rzeczywiście to czego się spodziewamy.

Jeżeli mamy taką możliwość na odbiór domu warto wziąć ze sobą osobę, która ma w tym duże doświadczenie – jeżeli nie znamy nikogo kto pracuje w branży budowlanej możemy spróbować poprosić znajomego który niedawno budował dom lub mieszkanie.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze domu?

Jestem przed samym odbiorem postarajmy się zebrać możliwie jak najbardziej dokładne informacje o standardzie wykończenia  zapisanym w umowie z deweloperem. Warto zwrócić szczególną uwagę na opis elementów, które miały być użyte do budowy oraz sprawdzić wszystkie opisane tam elementy wyposażenia lokalu.  Zwróćmy również uwagę na pozycje dotyczące otoczenia domu. Często zapominamy, że odbieramy tak naprawdę nie tylko same pomieszczenia mieszkalne, ale także klatki schodowe oraz ogrodzenie,  teren wokół posesji, ewentualną kostkę brukową czy inne tego typu elementy.

Sprawdźmy czy do budowy naszego domu w rzeczywistości wykorzystano wszystko to co jest opisane w umowie i czy standard w jakim otrzymujemy wszystkie pomieszczenia jest zgodny z zapisami umowy. Prawo nie definiuje w żaden sposób stanu deweloperskiego a wszystkie regulacje powinny być przedmiotem umowy między nami a deweloperem.

Instalacje i wyposażenie

W miarę możliwości postarajmy się również zapoznać z planami instalacji elektrycznej oraz sprawdzić czy wykonano ją rzeczywiście zgodnie z założonym projektem. Dobrze jest również sprawdzić czy wszystkie włączniki i przełączniki rzeczywiście działają i czy we wszystkich gniazdkach jest prąd. Upewnijmy się że wszystkie punkty elektryczne i punkty świetlne są zainstalowane w miejscach, które uzgodniliśmy z architektem. Pamiętajmy o tym aby deweloper zapewnił nam podłączenie mediów na czas odbioru –  w innym wypadku nie będziemy w stanie przetestować działania instalacji elektrycznej. W takiej sytuacji koniecznie trzeba to odnotować w protokole odbioru.

Bardzo dokładnie musimy sprawdzić  wszystkie drzwi i okna włącznie z ramami i parapetami. Upewnij Myślę że nie ma na nich żadnych wgnieceń ani rys na szybach oraz czy wszystkie uszczelki my są należycie zamocowane i nie odkształcają się ani nie odklejają. Wszystkie okna i drzwi warto otworzyć i sprawdzić czy możemy zrobić to bez wysiłku i czy  wszystkie mechanizmy działają bez zarzutu. Sprawdźmy też czy zamontowane wszystkie grzejniki oraz czy wykuto otwory wentylacyjne w pomieszczeniach, w których jest to niezbędne – w łazienkach, pralni itp. W ten sposób z pewnością uda nam się wyłapać większość ewentualnych usterek, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę deweloperowi.

Źródło: www.odbiorymieszkan.eu – nadzór budowlany warszawa