wtorek, 23 kwietnia, 2024
Jak skutecznie wyczyścić elewację?

Na zabrudzenia elewacji wpływają różne czynniki, więc wymaga ona odpowiedniego czyszczenia. Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak często należy taki zabieg wykonywać. Otóż wszystko zależy nie tylko od położenia domu, ale także jakiego materiału użyto do wykończenia ścian zewnętrznych. Z reguły elewacje wykonywane są z tynków porowatych, na których szybciej osiada brud i trudno go usunąć bez odpowiednio dobranego preparatu czyszczącego.

Jaki środek do czyszczenia elewacji należy wybrać?

Dobry preparat do mycia elewacji powinien nie tylko radzić sobie ze zwykłymi zabrudzeniami, ale także spełniać właściwości biobójcze. Dzięki, takim właściwościom niszczy nagromadzone grzyby i glony na tynkach oraz zapobiega ich ponownemu narastaniu. Zastosowanie odpowiednich specjalistycznych środków pomoże chronić elewację nawet przez kilka następnych lat.

Większość takich preparatów ma postać koncentratu, który należy rozmieszać z wodą w odpowiednich proporcjach, zależnych od intensywności zabrudzenia. Producenci środków przeznaczonych do mycia elewacji ułatwiają nam zadanie, podając na opakowaniu gotowe proporcje, więc możemy kierować się ich podpowiedzią, lecz nie oznacza to, iż zastosowane proporcje będą odpowiednie do stopnia zabrudzenia danego budynku.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów, które należy odpowiednio dobrać do rodzaju zabrudzenia, a także do rodzaju materiału, z którego wykonano warstwę ochronną domu. Z uwagi na fakt, iż takie środki czyszczące zawierają bardzo mocne substancje chemiczne, które po zmyciu wnikają z wodą do gruntu, mając negatywny wpływ na niszczenie roślin, znajdujących się w bliskiej odległości od budynku, a także częściowe skażenie ziemi wokół domu. Dlatego, należy na to zwrócić uwagę i wybierać jak najbardziej naturalne środki, dzięki czemu zadbamy o środowisko naturalne.

Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową

Elewację najlepiej myć wodą pod ciśnieniem, dodając specjalny preparat do mycia elewacji. Ciśnienie znajdujące się w myjce jest na tyle wysokie, by doskonale poradzić sobie z czyszczeniem zabrudzonych powierzchni, a przy tym odpowiednio niskie, żeby nie uszkodzić elewacji. Czyszczenie rozpoczynamy od górnej partii ścian, stopniowo schodząc w dół. Pracę należy wykonywać w ten sposób, aby zabrudzenia nie spływały po poprzednio wyczyszczonych fragmentach elewacji. Okrężnymi ruchami należy kilkukrotnie polać strumieniem wody poszczególne partie ścian, zwracając szczególną uwagę na miejsca najbardziej zabrudzone.

Po umyciu elewacji bardzo ważną rzeczą, którą należałoby zrobić jest nałożenie impregnatu, aby zabrudzenia zbyt szybko się powtórnie nie gromadziły. Na rynku dostępnych jest wiele środków impregnujących na bazie teflonu, czy silikonu.

Mycie elewacji to doskonały sposób na przywrócenie jej dawnego, ładnego wyglądu. Pozostaje tylko zaopatrzyć się w odpowiednie środki myjące i można śmiało przystąpić do pracy, a efekt końcowy z pewnością nas zadowoli.