sobota, 31 sierpnia, 2024
Smartfon – najpopularniejsze usterki

Zaawansowane technologie stosowane we współczesnych telefonach znacząco wpływają na ich funkcjonalność oraz ogólny komfort użytkowania. Wraz z większym zaawansowaniem technologicznym pojawiają się też nowe problemy w zakresie awaryjności tych modułów. Każdego dnia użytkownicy smartfonów zmagają się z różnorodnymi usterkami, począwszy od problemów z wyświetlaczem, a kończąc na niesprawnym gnieździe ładowania. Sprawdźmy zatem, jakie usterki smartfonów najczęściej spędzają sen z powiek ich użytkownikom.

Uszkodzona szybka

Do najpowszechniejszych problemów ze smartfonami należą rozmaite uszkodzenia wynikające z winy samego użytkownika. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by telefon wylądował na ziemi. To właśnie uszkodzenia mechaniczne, a w szczególności rozbita szybka do telefonu, należą do najczęstszych usterek. Wynika to z faktu, iż ekran jest stosunkowo dużym elementem, zajmującym sporą przestrzeń na przednim panelu smartfona. Ze względu na kosztowną wymianę pękniętej szybki, zapewne warto zaopatrzyć się w dobrej jakości etui oraz grube szkło hartowane, które wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Warto podkreślić, że rozbita szybka do telefonu może okazać się dość dużym problemem. W zależności od modelu telefonu koszt naprawy może bowiem wynieść nawet kilkaset złotych.

Awarie wynikające z kontaktu z wodą i innymi cieczami

Kolejnym bardzo popularnym problemem jest zalany smartfon. Kontakt z wodą i innymi cieczami jest oczywiście niebezpieczny dla delikatnych podzespołów telefonu. Nieumiejętne próby osuszania go na własną rękę mogą niestety doprowadzić do rozległych, trwałych uszkodzeń. Nie należy poddawać go działaniu suszarki ani podejmować prób włączania. Zalany smartfon powinien zatem jak najszybciej trafić w ręce profesjonalistów. Warto skorzystać z usług serwisu, który trafnie oszacuje ilość uszkodzonych elementów, precyzyjnie je wyczyści oraz zabezpieczy przed korozją. W takim przypadku najgorszym scenariuszem będzie uszkodzenie płyty głównej. Po zetknięciu z wodą konieczna może być również wymiana gniazda ładowania.

Problemy z ładowaniem

Codzienna eksploatacja smartfona wymusza jego częste ładowanie. W związku z tym kolejnym elementem narażonym na uszkodzenie jest gniazdo ładowania. Naprawa gniazda ładowania może kosztować od 100 do nawet 1000 zł, a jest ona uzależniona od tego, czy gniazdo zintegrowane jest z płytą główną, czy wystarczy wymienić wyłącznie uszkodzony moduł. Naprawa gniazda ładowania to problem, którego występowanie można znacząco ograniczyć. Wystarczy zaprzestać korzystania z telefonu w momencie, gdy jest on ładowany. Wszelkie napięcia kabla, gwałtowne ruchy i szarpnięcia również mają bardzo negatywny wpływ na jakość działania portu ładowania. Oprócz tego warto korzystać tylko z oryginalnych, dedykowanych do danego modelu ładowarek.

Słaba bateria

Aktywne użytkowanie telefonu w naturalny sposób prowadzi do obniżania żywotności baterii. Ze smartfonów korzystamy każdego dnia, dlatego też ich ładowanie to codzienność. Pojemność baterii zmniejsza się z czasem, więc coraz częściej sięgamy po ładowarkę. Jest to naturalny proces życia baterii. Aby maksymalnie wydłużyć czas, w którym będzie ona prawidłowo działać, warto utrzymywać dość wysoki poziom naładowania baterii oraz unikać narażania jej na wysokie czy niskie temperatury. Nie należy również dopuszczać do jej całkowitego rozładowywania. Jeżeli staniemy przed koniecznością wymiany tego elementu, nie zawsze będziemy mogli zrobić to sami. W przypadku wbudowanych baterii wizyta w serwisie okaże się nieunikniona.

Awarie smartfonów to codzienność. Ich właściwe użytkowanie oraz zaopatrzenie się w etui czy szkło ochronne może jednak w pewnym stopniu wyeliminować ryzyko wystąpienia usterki. Rozbite szybki, wymiana gniazda ładowania czy zalanie smartfona cieczą to jedne z najpopularniejszych problemów, z którymi mogą spotkać się użytkownicy tego typu gadżetów. Niezależnie od rodzaju awarii zawsze warto skorzystać ze specjalistycznej porady i nie podejmować prób naprawy urządzenia na własną rękę.