piątek, 26 kwietnia, 2024
Hydraulik – postaw na fachowca

Jak znaleźć dobrego hydraulika? Wbrew pozorom to ważne pytanie, jeśli chcemy, żeby praca była wykonana dokładnie, szybko i sprawnie, a specjalista nie zbywał nas słowami: “Będzie pan zadowolony”.

Najlepiej oczywiście zacząć od zadania pytania w najbliższym otoczeniu: na forum dzielnicy, na Facebooku, wśród sąsiadów. Może się jednak zdarzyć, że na tego samego fachowca jedni będą narzekać, a inni chwalić. Nie chcemy przecież sprawdzać podczas swojego remontu, którzy znajomi mają rację. Jak więc zabrać się do pracy i zatrudnić prawdziwego fachowca? Poniżej kilka rad.

Polecenie

W dobie Internetu to nie problem. Dobrze rozeznać się na różnego rodzaju forach. Na bieżąco są osoby udzielające się w rozmowach dotyczących budowy domu, na forach remontowych. Zdarza się też, że na zadane pytania odpowiadają specjaliści – ich także można odnaleźć w takich konwersacjach i nawiązać z nimi kontakt. Niezadowolony klient może się trafić, ale jeśli liczba pozytywnych ocen znacznie przekracza liczbę negatywnych, można uznać ją je za wiarygodne. Uważaj na spamerów! Jeśli widzisz formurowy wątek sprzed lat, na którym zupełnie nowy użytkownik wychwala pod niebiosa rewelacyjnego hydraulika Jana Kowalskiego, masz prawo podejrzewać, że chodzi wyłącznie o reklamę.

Dobry hydraulik bywa rozchwytywany

Nie oznacza to od razu, że czeka się w kolejce długiej niczym do ortopedy, ale jednak nie zawsze można się z nim umówić z dnia na dzień, jeśli nie wzywamy go do nagłej awarii. Dlatego nie zniechęcajmy się, jeśli najbliższy wolny termin fachowiec znajdzie dla nas dopiero za kilka dni. Lepiej zacząć pracę później, niż w dalszej perspektywie szukać kogoś do naprawiania podstawowych błędów.

W związku z tym, że fachowcy są zasypywani ofertami pracy i zleceniami, łatwo poznać tych, którzy do zleceń podchodzą poważnie. Znalezienie dobrego hydraulika można zweryfikować na samym początku. Jeśli już w trakcie rozmowy telefonicznej hydraulik próbuje dowiedzieć się od nas jak najwięcej – to dobry znak. Nie ma przecież czasu na to, by wracać się po narzędzia. Jego czas to pieniądz. Jeśli będzie nas zbywał i stwierdzi, że wszystko sprawdzi sobie sam – powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza.

Dotrzymywanie słowa

Każdemu może przytrafić się wypadek losowy, można też utknąć w korku lub w zepsutym autobusie. Jednak przekładanie spotkania na odległe terminy, nieodbieranie telefonów, kolejne odwoływanie napraw, nie świadczą o hydrauliku dobrze. Alarmujące mogą być też długie spóźnienia, zwłaszcza bez telefonicznego wyjaśnienia, a także trudny kontakt.

Zwracaj uwagę na specjalizację

Jeśli praca, którą chcesz zlecić, jest poważniejsza niż zwykły zatkany odpływ w umywalce, szukaj hydraulika, który specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Dobry hydraulik specjalizujący się w drobnych naprawach, które wykonuje czysto i sprawnie, niekoniecznie będzie tak samo dobry przy większych pracach – i na odwrót.

Za jakość się płaci

Jeśli nieznany Ci fachowiec oferuje znacznie niższe ceny niż inny, może to oznaczać dwie rzeczy. Pierwsza: dopiero zaczyna działalność i chce być konkurencyjny. Druga: jakość jego usług pozostawia wiele do życzenia. Za specjalistyczną wiedzę, solidne narzędzia i szybką pracę trzeba po prostu zapłacić – jak w każdej innej dziedzinie.

Specjalistyczna wiedza

Dobry hydraulik to taki, który nie poprzestaje na wiedzy, jaką wyniósł ze szkoły, a ciągle dokształcający się. Zapytajmy go, jakie rozwiązania poleca w związku z naszym potencjalnym zleceniem, czy widzi dla nich jakieś alternatywy, gdzie jego zdaniem leży problem. Pamiętajmy jednak, że na skomplikowane pytania możemy nie uzyskać jednoznacznej odpowiedzi, dopóki hydraulik osobiście nie sprawdzi awarii czy nie zobaczy naszej instalacji. Powinien być jednak pewny tego co robi, umieć opisać problem w prostych i zrozumiałych dla laika słowach oraz wyjaśnić na czym będzie polegać naprawa.

Dobrym pomysłem będzie kontakt z 2-3 specjalistami. Zaufaj swojej intuicji i wybierz tego, który zainteresował się Twoim problemem, potrafił udzielić doraźnych porad, zadawał pytania.

Zapisz numer

Jeśli znalazłeś już dobrego hydraulika, koniecznie zapisz sobie na niego namiary, by w razie potrzeby nie szukać go ponownie!

Źródło: Kalhyd.pl – Hydraulik Białystok