piątek, 8 marca, 2024
Samodzielna renowacja uszkodzonej podłogi drewnianej

Twoja drewniana podłoga ma już swoje lata? Pojawiły się na niej drobne zarysowania, może lekkie wgniecenia, trwałe zabrudzenia itp.? Myślisz o tym, co możesz zrobić, aby przywrócić jej dawny blask, ale nie masz funduszy na usługi profesjonalnych parkieciarzy? Nie martw się! Możesz spróbować dokonać samodzielnej renowacji podłogi bez pomocy fachowca.

Ocena stanu podłogi

Zanim wyciągniesz z pawlacza dłuto i szpachelkę i na chybił trafił zaczniesz zeskrobywać stare zabrudzenia, dokładnie przeanalizuj kondycję podłogi. Aby to zrobić, zacznij najpierw od zamiecenia wszystkich nieczystości, a następnie wyczyść podłogę specjalistycznymi środkami. Zapamiętaj: mycie podłóg drewnianych ociekającym wodą mopem to nienajlepszy pomysł – może spowodować zniszczenie drewna. Kiedy już Twoja podłoga będzie czysta, skrupulatnie przebadaj każdy zakamarek. Jeśli drewno nie jest nigdzie wybrzuszone i nie ma wyraźnych wybrzuszeń, to dobry znak, ponieważ prawdopodobnie obędziesz się bez kosztochłonnego cyklinowania podłogi. Jeśli zaś przyszło zmierzyć Ci się z plamami, pęknięciami czy dziurkami – do boju!

Renowacja podłogi olejowanej

Olejowanie drewna ma mnóstwo zalet – jest to ekologiczna, naturalna metoda zabezpieczania podłóg nie tylko na jej powierzchni, ale również od środka. Ponadto stosunkowo łatwo usunąć z niej zabrudzenia. Plamy wystarczy przetrzeć specjalistycznym preparatem zmywającym, następnie zetrzeć delikatnie powierzchnię papierem ściernym (P 100–120), a potem nałożyć na to miejsce odpowiedni olej do podłóg. Gdy już wniknie w drewno, trzeba je jeszcze przetrzeć i wypolerować. Dzięki temu skutecznie wyrównamy koloryt naprawianego fragmentu podłogi.

Renowacja podłogi lakierowanej

Lakiery do podłóg drewnianych mogą przysparzać nieco więcej trudności podczas usuwania zabrudzeń. Pozbycie się ich często będzie wymagało użycia cykliniarki, ale zawsze warto spróbować wcześniej innych metod. Małe rysy mogą zostać zniwelowane przy pomocy specjalnego pisaka z szybkoschnącym lakierem. Wystarczy tylko delikatnie nanieść lakier na rysę po uprzednim wstrząśnięciu opakowania i staje się ona niewidoczna. Uwaga! Podczas zakupu pisaka należy zwrócić uwagę na jego kolor – musi współgrać z barwą naszej podłogi. Wgłębienia natomiast mogą zostać usunięte za pomocą szpachli woskowej. Jest to twardy wypełniacz, który pozwala na zakamuflowanie głębszych defektów. On również występuje w wielu wariantach kolorystycznych.

Lepiej dbać, niż naprawiać

Prawda stara jak świat – lepiej zapobiegać, niż leczyć – sprawdza się również w przypadku pielęgnacji podłóg. Żeby nie dopuścić do rażących zaniedbań, trzeba na początek pozbyć się ewidentnych złych nawyków – chodzenia po drewnianej podłodze w butach na wysokim obcasie, pozostawiania nóżek mebli bez zabezpieczających podkładek, mycia podłóg uniwersalnym płynem do mycia przy pomocy zwykłego mopa. Następnie należy wypracować w sobie nawyk systematycznego dbania o kondycję podłogi za pomocą specjalistycznych środków do czyszczenia. Oczywiście muszą one być przystosowane do typu zabezpieczenia Twojej podłogi – olejowanej bądź lakierowanej. Dzięki dbaniu o podłogę na bieżąco nie tylko będziesz mieć kontrolę nad jej  stanem, ale również sprawisz, że będzie mniej podatna na uszkodzenia w przyszłości.

Źródło: https://dlapodlogi.pl