wtorek, 23 kwietnia, 2024
Jak wybrać optymalny internet domowy?

Wkrótce kończy ci się umowa z dotychczasowym dostawcą Internetu? A może szukasz nowego sposobu na Internet w domu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu dostępnych ofert.

Internet w domu to podstawa

Internet to obecnie najpopularniejszy i najsprawniejszy środek komunikacji, lecz nie tylko. Sieć służy do prowadzenia interesów, pracy, nauki, rozrywki – jej zastosowania można mnożyć w nieskończoność. W XXI wieku swobodny dostęp do szybkiego Internetu to absolutna podstawa, dlatego we własnych czterech ścianach powinieneś posiadać dobre łącze.

Jednym ze sposobów zapewnienia sobie dobrego Internetu w domu są rozwiązania mobilne. Zwykło się uważać, że technologie tego rodzaju w praktycznym zastosowaniu pozostawiają wiele do życzenia. W ciągu ostatnich lat doszło jednak do wielu zmian, w wyniku czego często rozwiązania mobilne są o wiele skuteczniejsze i praktyczniejsze aniżeli Internet od tradycyjnego operatora. Sposobów na tani Internet domowy nie brakuje, czy wiesz jednak, co zrobić, aby wybrać jak najlepszą ofertę, która będzie dopasowana do twoich potrzeb?

Tani Internet domowy – na co zwrócić uwagę?

Zwykle przy dokonywaniu wyboru co do tego, jaką sieć zainstalować w domu, najważniejszymi czynnikami są oczywiście prędkość i cena. Z reguły im wyższa cena, tym większa jest również prędkość transferu. Stacjonarni operatorzy zwykle mamią użytkowników szybkościami transmisji danych rzędu kilkuset Mb/s, co z pewnością robi wrażenie. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że tak wyśrubowane wartości to bardziej zabieg reklamowy niż rzeczywista korzyść dla użytkownika prywatnego. Czemu? Otóż wystarczy zastanowić się, do czego najczęściej wykorzystujesz Internet w domu. Większość z nas ogląda filmy online w jakości HD, np. na Netfliksie, pobiera lub wysyła duże pliki, obsługuje social media czy skrzynkę pocztową, czasem gra online. A do tego, aby wszystkie te procesy przebiegały płynnie i bez zarzutu, wystarcza prędkość transmisji danych w okolicy 20-60 Mb/s – czyli dokładnie tyle, ile zwykle oferują operatorzy komórkowi w rozwiązaniach mobilnych. Przepłacanie za wyższe szybkości przesyłu mija się zatem z celem.

Tani Internet domowy w postaci mobilnej kojarzony jest często z pendrive’em, który można podłączyć do jednego urządzenia, dziś jednak stosowane są zupełnie inne rozwiązania. Operatorzy komórkowi udostępniają routery, które są pod pewnymi względami zbliżone do tych, które oferują standardowi dostawcy Internetu. Zależnie od modelu możliwe jest przyłączenie do sieci nawet kilkudziesięciu urządzeń, a zasięg routera wynosi aż 150 metrów. Jest to więc prawdziwie mobilny Internet, z którego możesz korzystać w wielu różnych miejscach, np. w dużym ogrodzie.

Internet mobilny ma też jedną podstawową przewagę nad tradycyjnym z kabla. Otóż nie w każdym miejscu w kraju możliwe jest skorzystanie ze standardowego dostępu do sieci. Wtedy to jedynym rozwiązaniem jest Internet mobilny. Warto dodać, że teren niemal całego kraju znajduje się w zasięgu operatorów komórkowych, co znacząco zwiększa możliwości wykorzystania. A co więcej, tani Internet domowy w formie mobilnej nie jest przypisany do konkretnego adresu, dlatego też możesz z niego swobodnie korzystać również w czasie wyjazdów. Wystarczy zabrać ze sobą router i podłączyć go w wybranym miejscu, o ile znajduje się ono w zasięgu sieci.

Decydując się na tani Internet domowy, warto mieć na uwadze kilka czynników mających kluczowe znaczenie dla podjęcia optymalnej decyzji. Dzięki temu wybierzesz najlepszą ofertę, która spełni twoje oczekiwania.