czwartek, 3 października, 2024
Uważaj, gdzie wyrzucasz stare leki! Skorzystaj z worków na odpady medyczne.

Medykamenty na co dzień niezbędne…

Każde domostwo posiada szafkę, nazwijmy ją, specjalnego przeznaczenia medycznego. W domowej „apteczce” znajduje się często wyposażenie, niezbędne do wyleczenia wielu możliwych schorzeń, każde spotkanie z farmaceutą zobowiązuje przecież do pogawędki na temat nowości na aptecznych półkach, a umiejętne zachęcenie do zakupu i posiadania kolejnych blistrów wyzwala chęć posiadania „na wszelki wypadek”.

Produkty, przeznaczenia medycznego, dostępne bez recepty, są często łatwym sposobem na drobne dolegliwości. Jeśli dołączy się środki odkażające, opatrunkowe, rozgrzewające, nasza szafka przestaje się domykać… A co stanie się, gdy przydałoby się miejsce na rzeczywiście niezbędne lekarstwa? Od czasu do czasu trzeba zebrać resztki swojej silnej woli i oczyścić szafkę „apteczkę” z niepotrzebnych, przeterminowanych medykamentów.

Kiedy lekarstwo nie nadaje się do użycia?

Lekarstwa i produkty przeznaczenia medycznego, na swoim opakowaniu posiadają nadrukowaną datę przydatności do użycia. Jeżeli produkt przeznaczony jest do użytku wewnętrznego, czyli do spożycia, poza datą ważności, niezwykle istotna jest informacja, jak długo i w jakich warunkach po otwarciu powinien być on przechowywany. Jeżeli więc data przydatności jest odległa, ale lek stoi otwarty zbyt długo, musi znaleźć się przy produktach do usunięcia.

Biorąc pod uwagę produkty do stosowania zewnętrznego, również data otwarcia jest ważna. W przypadku maści, bądź sprayu, lecznicze związki mogą ulec osłabieniu lub wydzielać szkodliwe toksyny, gdy opakowanie jest otwarte bardzo długo, bądź narażone jest na promienie słoneczne, zbyt wysoką lub niską temperaturę. W przypadku specyfików, będących antybiotykami, należy niezwykle uważnie przestrzegać sposobu i długości przechowywania, aby nie narazić się na problemy niewłaściwego zastosowania.

Uważaj, gdzie wyrzucasz przeterminowane leki!

Medykamenty, nie nadające się do użytku są niebezpiecznymi dla zdrowia, a nawet życia związkami chemicznymi, które nie powinny lądować w workach na codzienne odpady. Toksyny, które są uwalniane przez przeterminowane lekarstwa, mogą być trujące dla żywych organizmów. Kiedy lekarstwo zostałoby przypadkiem znalezione przez bawiące się dziecko, taka przygoda mogłaby skończyć się wyjątkowo tragicznie.

Przykrym problemem są sytuacje, kiedy osoby ubogie, bezdomne, przeszukują zawartość kontenerów z odpadami w poszukiwaniu resztek. Gdyby taka osoba natknęła się na trujące związki zepsutych leków, mogłaby w porę nie otrzymać pomocy. Bardzo ważne jest, aby nie wyrzucać przeterminowanych lekarstw do kontenerów na zwykłe odpady! Skorzystaj ze specjalnie przygotowanych, najczęściej na terenie apteki, pojemników na zużyte lekarstwa. Warto wypracować w sobie nawyk zabierania do apteki przeterminowanych lekarstw, idąc zakupić nowe.

Konsumpcjonizm zachęca do nabywania dużej ilości różnorakich produktów, medykamenty sprzedawane bez recepty kuszą swoimi kolorowymi opakowaniami i obietnicami natychmiastowej ulgi. Efektem posiadamy wiele niepotrzebnych specyfików, które ulegają przeterminowaniu. Odpady medyczne, produkowane w placówkach ochrony zdrowia oraz zużyte, przedawnione lekarstwa muszą przejść specjalną procedurę utylizacji, której poddane, nie zatruwają środowiska naturalnego w procesie rozkładu.

Jeżeli pacjent – konsument będzie świadomie dokonywał racjonalnych zakupów w aptece oraz wyrzucał przeterminowane lekarstwa do odpowiednich pojemników, będziemy mogli cieszyć się zdrowszym, naturalnym środowiskiem. A jeżeli środowisko będzie zdrowsze, to my również.

Źródło: EkoEmka.com.pl – odpady medyczne