wtorek, 18 czerwca, 2024
Prawo jazdy na motocykl – jaką kategorię wybrać?

Możliwość jazdy motocyklem dla wielu osób jest nie tylko przywilejem pozwalającym na dostanie się z punktu A do punktu B, ale także realizacją swoich pasji. Aby móc poruszać się po publicznych drogach w pełni legalnie niezbędne jest jednak posiadanie stosownych uprawnień. W przeciwieństwie do kategorii B, która upoważnia osoby pełnoletnie do poruszania się każdym samochodem, w przypadku motocykli sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Dobór odpowiedniej kategorii uzależniony jest nie tylko od pojemności skokowej motocykla, ale również wieku czy doświadczenia potencjalnego kierowcy.

Prawko dla nastolatka

Pierwszymi motocyklami poruszać można się już od 14 roku życia. Zgodnie z przepisami, dawna karta motorowerowa została zastąpiona kategorią AM, którą zdobyć mogą uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. Kategoria ta uprawnia do poruszania się po drogach publicznym pojazdem o pojemności nie większej niż 50 cm3 w przypadku motocykli spalinowych oraz 4kW gdy mowa o pojeździe elektrycznym. Dodatkowo motocykl musi mieć ustawioną blokadę, aby nie mógł rozwinąć prędkości powyżej 45 km/h.

Już dwa lata później, a więc po ukończeniu 16 roku życia, nastolatkowie mogą przystąpić do kursu i egzaminu na kategorię A1. W tym przypadku prawo jazdy uprawnia do poruszania się motocyklami o pojemności do 125 cm3, mocy wynoszącej do 11 kW i stosunku mocy do masy nie większym niż 0,1 kW/kg. Do przystąpienia do egzaminu niezbędna jest jednak zgoda rodziców. 

Legalna jazda na kategorii B

Masz prawko na samochód? Możesz legalnie jeździć motocyklem. Wszystko dzięki zmianie przepisów w 2014 roku. To właśnie wtedy dopuszczono kierowcom, którzy posiadają uprawnienia rozumiane jako kategoria B, prowadzić motocykle. Nie oznacza to jednak, że kierowcy samochodów osobowych mogą jeździć każdym motorem. Uprawnienie to dopuszcza prowadzenie pojazdów zgodnie z kategorią A1.

Kategoria A czy A2 – najważniejsze różnice

Znaczące różnice zaczynają się w przypadku dokonywania wyboru pomiędzy kategorią A, a A2. Tu również decydującymi parametrami jest wiek minimalny oraz moc konkretnego jednośladu. Nie da się ukryć, że to kategoria A otwiera przed kierowcami znacznie więcej możliwości. Zarówno jeśli chodzi o możliwość prowadzenia poszczególnych motocykli, jak i bogactwo oferty sprzedażowej. Aby jednak móc ubiegać się o prawo jazdy tej kategorii należy mieć ukończone 24 lata, chyba że wcześniej posiadaliśmy prawo jazdy kategorii A2 przez co najmniej 2 lata. W takiej sytuacji minimalny wiek zdającego może wynosić 20 lat. Etapem przejściowym jest kategoria A2, która dopuszcza kierowanie motocyklami o mocy nieprzekraczającej 35 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nie większej niż 0,2 kW/kg. Prawo jazdy kategorii A2 zdobyć może każda osoba, która ukończyła pełnoletność.

Niezależnie od tego, na jaką kategorię się zdecydujesz, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Szkoła jazdy w Warszawie na Żoliborzu przygotuje Cię nie tylko na egzamin, ale także na bezpieczną, codzienną jazdę motocyklem po drogach publicznych.