środa, 24 kwietnia, 2024
Druk offsetowy UV – do czego możesz wykorzystać tę technologię?

Druk offsetowy UV to jedna z wielu możliwych technik drukarskich. Sam rodzaj druków zwanych offsetowymi to najczęściej obecnie stosowana metoda w drukarstwie. Polega ona, znacznie upraszczając, na nanoszeniu farby drukarskiej z jednej płaskiej powierzchni na drugą, a następnie utrwalaniu tej farby. Może być to utrwalanie „na zimno” bądź „na gorąco”. Pierwsza z tych metod polega właściwie na odczekaniu, aż farba wyschnie naturalnie, a podczas tego procesu wsiąknie w papier. Natomiast druga wykorzystuje do przyspieszenia tego procesu polimeryzację, podgrzewając farbę drukarską do wysokiej temperatury.

Druk offsetowy UV

Druk offsetowy UV to odmiana druku offsetowego, która w procesie utrwalania farby drukarskiej wykorzystuje promienie UV. Charakteryzuje się ona również tym, że stosować można ją także na materiałach trudno chłonnych. Taka technologia pozwala wyeliminować pewien podstawowy mankament zwykłych druków offsetowych, które pozwalają na druk jedynie na materiałach wsiąkliwych, takich jak papier. Drukować offsetowo UV można na dowolnej powierzchni, co pozwala na wiele ciekawych zastosowań tej technologii. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów jej wykorzystania.

Druki reklamowe

Ze względu na wysoką jakość powstałych materiałów oraz niskie nakłady finansowe potrzebne do uzyskania zadowalających efektów, druk offsetowy UV jest doskonałą technologią dla marketingu. Idealnie nadaje się do przygotowania druków reklamowych, gdyż można wykonywać je masowo, w dosłownie nieograniczonej ilości egzemplarzy. Stosunek ceny do jakości jest przy tym nieporównywalnie korzystniejszy niż w przypadku użycia tradycyjnych metod drukarskich.

Druk na dowolnym materiale

Technologia druku offsetowego UV nie wymaga zastosowania specjalnych podłoży, które przyniosłyby najlepsze efekty wydruku. Rezultaty będą równie dobre na każdym zadrukowanym tą metodą materiale. Może być to szkło, plastik, metal czy drewno. Druk na podłożu naturalnym czy też druk na tworzywach sztucznych dadzą równie wysoką jakość. Tej technologii można więc z powodzeniem użyć do nadruków na PCV, butelkach PET, a nawet na folii samoprzylepnej. Pozwala to na zamieszczenie reklamy (albo innej przydatnej informacji, takiej jak data przydatności do spożycia produktu) na samym opakowaniu, nie tylko na jego etykiecie.

Druk opakowań

Warto umieszczać pewne informacje istotne dla usługobiorcy na samym opakowaniu zamiast na przylepionej do niego etykietce czy metce. Takie dodatki często są zrywane bądź odcinane i produkt może być następnie nieprawidłowo używany. Umieszczenie drukiem najważniejszych kwestii na samym opakowaniu będzie korzystne dla wszystkich. Jednak nie tylko w przypadku tak kluczowych informacji drukarnia opakowań może pomóc. Opakowanie, pudełko czy butelkę można zadrukować zachęcającymi do jej nabycia reklamami. Z kolei kubek, wazon czy podkoszulek z ciekawym nadrukiem sprawdzą się jako spersonalizowany prezent.

Technologia druku offsetowego UV ma wiele zalet i pozwala na wydruk wielu kreatywnych projektów. Gwarantuje wysoką jakość wydruku i jest bardzo ekonomiczna przy wysokich nakładach. Dzięki utrwaleniu farb promieniami UV, wydruki są odporne na blaknięcie, co ma szczególne znaczenie przy druku opakowań.

źródło: fourcolors.com.pl – producent opakowań Warszawa