piątek, 8 marca, 2024
Jaką kołdrę wybrać puchową czy syntetyczną?

Kołdra to dla wielu osób element obowiązkowy wyposażenia łóżka. Niektórym osobom wystarcza lekki koc, ale nadal w 99% sypialni znajdzie się miejsca dla kołdry. Dobra kołdra jesienią i zimą powinna ogrzewać, a latem odprowadzać powietrze, aby nie było pod nią ani zimno, ani gorąco. Najczęściej kołdrę wybiera się przez pryzmat tego czy jej wypełnienie ma być puchowe czy syntetyczne, ale jest o wiele więcej kryteriów do przeanalizowania zanim kupimy jakąś kołdrę.

Na co zwrócić uwagę wybierając kołdrę?

Ważne jest przede wszystkim czy to ma być kołdra na sezon jesienno-zimowy czy letni. Ponadto ważny jest rozmiar kołdry, jej poszycie czy jakość wykonania. Bardzo istotne jest wypełnienie, a co za tym idzie klasa cieplna. Ale warto też sprawdzić renomę producenta podobającej się nam kołdry. Cena też jest często kryterium wyboru, ale warto wiedzieć, że jak i ze wszystkim produktami i tutaj za wyższą jakość trzeba będzie więcej zapłacić.

Najpopularniejsza jest kołdra puchowa

Kołdry puchowe od wielu lat są najpopularniejsze, a w dobie łatwej produkcji kołder syntetycznych to modele z wypełnieniem puchowym uznawane są za ekskluzywne. Trzeba zauważyć, że kołdra z puchu to nie to samo co kołdra z pierza – czyli puchu i piór. Zwykle wypełnienie puchowe to puch gęsi albo puch kaczy. Kołdry z wypełnieniem puchowym są tradycyjnymi polskimi kołdrami i można je kupić zarówno w sklepach trudniących się sprzedażą tylko kołder jak i w dużych marketach z wyposażeniem dla domu. Kołdry z puchem są tak popularne, ponieważ najlepiej grzeją, a jednocześnie dzięki materiałom naturalnym świetnie odprowadzają pot i wilgoć przez co pozwalają skórze oddychać. Takie kołdry są też bardzo lekkie.

Jednak kupując kołdrę puchową trzeba sprawdzić jakość puchu. Niestety w gotowej kołdrze tego nie widać, więc trzeba postawić na zapewnienia producenta lub certyfikaty. Warto jednak wiedzieć, że puch gęsi jest bardziej wytrzymały i sprężysty niż kaczy. A jeśli puch pochodzi z tułowia i skrzydeł, a wyskubywany był w lipcu to można liczyć na kołdrę najlepszej możliwej jakości. Jednak o takie rzeczy przed zakupem trzeba zapytać, ponieważ nie zawsze tak szczegółowe informacje umieszczane są na metce.

 

A co powiedzieć o kołdrach syntetycznych?

Przede wszystkim kołdry syntetyczne zostały stworzone z myślą o alergikach. Niestety kołdry z naturalnym wypełnieniem mogą przyciągać kurz i roztocza, a więc najpowszechniejsze alergeny. Jednak kołdry syntetyczne są też dużo trwalsze i tańsze od kołder puchowych stąd ich rosnąca popularność. W kołdrach syntetycznych spotyka się wypełnienie z włókien poliestru lub z silikonowego granulatu. Możliwe jest też znalezienie kołder z tzw. włóknem silikonowym, czyli włóknem poliestrowym pokrytym silikonem. Takie kołdry są bardzo lekkie i antystatyczne, ale też antyalergiczne, co jest głównym powodem ich zakupu. Syntetyczne wypełnienie znajdujące się w kołdrze zapobiega rozwojowi bakterii, pleśni czy innych niewidocznych gołym okiem drobnoustrojów. Mimo to takie kołdry można prać nawet w wysokiej temperaturze i nie będą się odkształcać. Niestety nie są tak ciepłe jak kołdry z puchu czy pierza, ale nadal spełnią swoją funkcję zimą.

Jaką kołdrę kupić?

Oprócz kołder puchowych z pierza czy syntetycznych dostępne są też kołdry jedwabne, kukurydziane, bambusowe czy kołdry wełniane. Tak naprawdę jeśli nie mamy alergii na kurze i roztocza możemy wybrać kołdrę, która nam się najbardziej podoba lub jest w naszym budżecie pamiętając jednak o tym, że to kołdry puchowe są najcieplejsze. Jedynie osoby z alergiami powinny unikać kołder puchowych czy z pierza co ogranicza ich wybór.