Zima jest bardzo trudnym okresem dla firm transportowych. Szczególnie ważne jest to w transporcie ciężarowym, gdzie pojazdy nie mogą się poruszać po części dróg ze względu na swoją masę. Może to wydłużyć czas dostaw lub uniemożliwić dojazd do wyznaczonego punktu, co wiąże się z karami umownymi i wywołuje stres u kierowców.
Zmiany w działaniu firmy dzięki monitoringowi pojazdów
W trudnych warunkach atmosferycznych szczególnie ważny jest obieg informacji między kierowcą a spedytorem. Z poziomu komputera biurowego spedytor ma wgląd w trasę, jaką porusza się pojazd. Otrzymuje też komunikaty o stanie paliwa. Platformy informatyczne pozwalają połączyć wszystkie dostępne metody przesyłania i odczytu danych. Satelitarny system GPS służący do ustalania pozycji samochodu może współpracować z komputerem pokładowym i przez sieć GSM zapewniać stałą kontrolę nad flotą. Umożliwia również szybkie sprawdzenie lokalnych warunków drogowych oraz możliwych zagrożeń komunikacyjnych.
Sposoby pomocy w sytuacjach kryzysowych zimą
Kierowca będzie poruszał się ustaloną trasa do punktu wyznaczonego przez zleceniodawcę. Nie ma on wpływu na to, co wydarzy się na drodze. Zima jest czasem, kiedy jest więcej wypadków i kolizji drogowych. W tym czasie problemy można rozwiązać zdalnie przy pomocy używanego przez firmę systemu monitoringu. Informacje od służb drogowych są na bieżąco podawane pracownikowi zarządzającemu kierowcami, tak aby dużo wcześniej mógł zmienić trasę przejazdu na taką, która będzie wolna od utrudnień. Nowe parametry drogi przejazdu są wyświetlane na komputerze kierowcy i może on kontynuować drogę bez obaw o spóźnienie.
Podobnie sytuacja wygląda z uszkodzeniami mechanizmów i podzespołów pojazdu. Komputer pokładowy przesyła dane o stanie pojazdu i pozwala szybko zlokalizować serwis samochodów ciężarowych, który wykona naprawę. Możliwe jest to dzięki bezpośredniej komunikacji z kierowcą z poziomu oprogramowania komputerowego. W ten sposób łatwiej uzyskać rzetelne informacje i wykonać wszystkie działania zmniejszające ryzyko powstawania opóźnień.
Przed sytuacjami kryzysowymi pojawiającymi się w zimie można również ochronić flotę przez planowanie tras o wyższym poziome bezpieczeństwa. W ten sposób kierowcy będą mniej narażeni na stres, a sam przejazd będzie płynny z pominięciem odcinków, które mogą być wyłączone z ruchu zimą.
Reakcja na sygnały alarmowe systemu monitoringu
Kiedy kierowca nie ma możliwości wezwania pomocy, system telematyczny może sam generować takie powiadomienia. Jeżeli zostanie wykryte zagrożenie, spedytor otrzyma informację na ten temat. W ten sposób nawet wypadek drogowy można szybko zlokalizować i wysłać na miejsce odpowiednie służby. Zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera, szybka reakcja może uratować życie kierowcy i innym osobom poszkodowanym. Podobne sygnały wysyłane są w momencie zmiany trasy przez kierowcę, a także w przypadku długotrwałego postoju poza godzinami wyznaczonymi na odpoczynek.
WEBFLEET to system ułatwiający zdobywanie wiedzy na temat aktualnej pozycji pojazdu, jak również jego stanu technicznego. Osoba nadzorująca samochody ciężarowe może szybko reagować na sytuacje drogowe na trasie przejazdu. System umożliwia ominięcie korków i dróg wyłączonych z użytkownika oraz poprawia bezpieczeństwo kierowcy i ładunku zleceniodawcy. Stały kontakt z kierowcą jest doskonałym narzędziem do dopasowywania rozwiązań do trudnych warunków poruszania się po drogach w zimie. Można z wyprzedzeniem planować alternatywne drogi dojazdu bez opóźnień i przestojów, dzięki czemu zlecenie zostanie zrealizowane w terminie mimo trudnych warunków atmosferycznych.