czwartek, 3 października, 2024
Ocieplenie domu – inwestycja, która się zwraca

Rosnące ceny energii w połączeniu z coraz mniejszą dostępnością dobrego jakościowo opału sprawia, że coraz więcej osób posiadających domy szuka oszczędności. W jaki sposób za pomocą ocieplenia budynku można oszczędzić? Co jest najważniejsze podczas ocieplania?

Straty energii

Aby zrozumieć, jak ważne jest ocieplenie budynku, trzeba przeanalizować, jakie konkretnie ma ono zadanie. Każdy budynek potrzebuje konkretnej ilości energii, aby zostać ogrzanym, jej ilość jest tym większa, im większa jest powierzchnia budynku. Trzeba jednak pamiętać, że temperatura zawsze będzie dążyła do wyrównania się, z tego powodu, im niższa temperatura będzie znajdowała się na zewnątrz budynku, tym szybciej będzie tracił on ciepło i tym więcej energii będzie potrzebne do ciągłego ogrzewania go. W jaki sposób można temu przeciwdziałać? Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie „bariery” pomiędzy ciepłem zgromadzonym w budynku a temperaturą na zewnątrz, taką barierą będzie właśnie ocieplenie.

Ściany

Ocieplenie ścian będzie najprostszym rozwiązaniem, przez wiele lat, ocieplenia takie wykonywane były ze styropianu, który zapewniał bardzo dobrą izolację, miał jednak liczne wady. Jakie? Najważniejszymi była bardzo duża łatwopalność oraz brak paroprzepusczalności, co mogło powodować zawilgotnienie pomieszczeń. Alternatywa rozwiązującą ten problem okazuje się wełna na elewację. Materiał ten zapewnia bardzo podobny poziom termoregulacji, jednocześnie niwelując minusy styropianu, będzie ona niepalna i zapewni odpowiednią możliwość przepuszczania wilgoci z wnętrza domu na zewnątrz.

Dach

Po ociepleniu ścian należy rozważyć zrobienie tego samego z dachem, to tamtędy można spodziewać się największych strat ciepła. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z dużej powierzchni, szczególnie w przypadku dachów kilkuspadowych, oraz tego, że gorące powietrze będzie kumulowało się w najwyższym punkcie budynku, tym samym, właśnie tam różnica temperatur pomiędzy budynkiem a otoczeniem zewnętrznym będzie największa. Izolacja dachu będzie najprostsza do zrobienia za pośrednictwem wełny mineralnej. Dlaczego? Bardzo istotna będzie tutaj niepalność tego typu ocieplenia dachu, tym bardziej że wełna mineralna układana jest od wewnątrz. Kolejną zaletą, jest możliwość łatwego dostosowania jej kształtu do często złożonego kształtu dachu wielospadowego.

Chłodniejsze lato

Warto pamiętać, że ocieplenie dachu, oraz elewacji to nie tylko oszczędności na ogrzewaniu. W przypadku ciepłego lata umożliwi to zachowanie w budynku odpowiednio niskiej temperatury. Co więcej, w przypadku kiedy pomieszczenia wyposażone są w klimatyzacje, sprawi to, że koszt energii elektrycznej wydawanej na schłodzenie budynku będzie dużo mniejszy. Jaka jest cena wełny mineralnej? Markowa wełna mineralna kosztuje ok. 24 zł za m2. Sprawia to, że koszt ocieplenia budynku nie tylko nie będzie duży, ale również sprawi, że komfort jego użytkowania mocno się zwiększy.

Jak widać, ocieplenie domu jest inwestycją którą na pewno szybko zwróci się pod względem kosztów eksploatacyjnych budynku, trzeba też pamiętać, że poza niższymi kosztami energii i ogrzewania, samo przebywanie wewnątrz zarówno latem, jak i zimą będzie dużo przyjemniejsze.