wtorek, 18 czerwca, 2024
Jak zabezpieczyć mieszkanie w bloku przed włamaniem?

Podobno najskuteczniejszym zabezpieczeniem mieszkania przez włamaniem są… dobrzy i czujni sąsiedzi. Biorąc jednak pod uwagę, że mieszkając w bloku często nie znamy nawet nazwisk osób mieszkających drzwi obok, o bliższych kontaktach nie wspominając, raczej trudno oczekiwać, że będzie to skuteczna ochrona mieszkania przed amatorami cudzej własności. A tych wciąż nie brakuje!

Jak zatem ochronić swoje mieszkanie przed włamaniem? Warto przede wszystkim zainwestować w dobre systemy zabezpieczeń. W porządku – to brzmi dobrze. Tyle tylko, że powstaje pytanie: jak odróżnić dobre i skuteczne rozwiązanie od mało interesującej propozycji? Na co zwrócić uwagę, dobierając system ochrony swojego mieszkania w bloku?

Czujniki – podstawa zabezpieczeń

Dobre systemy zabezpieczeń to przede wszystkim odpowiednio rozplanowane i zamontowane czujniki ruchu. Takie rozwiązania mają za zadanie wywołanie alarmu zawsze wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek zagrożenia, na przykład:

  • siłowe wtargnięcie na teren mieszkania,
  • próby przewiercenia lub uszkodzenia okien lub drzwi,
  • podejrzana aktywność wewnątrz mieszkania (ruch),
  • inne tego typu zdarzenia.

Oczywiście nie zachęcamy do montażu czy projektowania systemów zabezpieczeń samodzielnie. To zadanie dla profesjonalistów. Warto w tym zakresie skorzystać z ofert firm, które oferują montaż systemów zabezpieczeń. Co ważne, warto takie czujniki zamontować nie tylko wewnątrz pomieszczenia, ale także na zewnątrz – pozwoli to na znacznie szybsze wychwycenie zagrożenia.

Przykłady czujników

Technologie zabezpieczeń pozwalają na bardzo dokładne wychwycenie i rejestrację jakiejkolwiek podejrzanej aktywności. Najlepszymi przykładami czujników, które pozwolą na szybką reakcję, są choćby sensory stłuczenia szyby. Oprócz tego profesjonalne systemy zabezpieczeń zawierają bariery na podczerwień, bariery mikrofalowe czy różnego rodzaju okablowanie, które pozwala na szybki przesył informacji.

Nie zapomnij o drzwiach

Skuteczne systemy alarmowe są niezwykle istotne, natomiast nie warto zapominać o znacznie prostszych rozwiązaniach, które mają niebagatelny wpływ na ochronę Twojego mieszkania przed amatorami cudzej własności. Jednym z podstawowych elementów są… dobre drzwi antywłamaniowe.

Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim na klasę zabezpieczeń – im wyższa, tym lepsze bezpieczeństwo zapewnią. Nie bez znaczenia pozostaje także estetyka drzwi, aczkolwiek to już kwestia indywidualna, do decyzji po zobaczeniu samego produktu i dopasowania go do wystroju mieszkania.

Równie istotne są rolety antywłamaniowe oraz montaż folii antywłamaniowej na szybach. Ich dobór powinien opierać się na podobnych zasadach co zakup drzwi antywłamaniowych.