piątek, 26 kwietnia, 2024
Jak zrobić dobre zdjęcie z wakacji

Przepiękne krajobrazy, zapierające dech w piersiach kolory i wyjątkowe zabytki aż kuszą, by uwiecznić je na zdjęciu. Jednak często okazuje się, że przywiezione z wakacji fotografie nie oddają tego, co chciałeś uchwycić. Są źle skadrowane, nieostre lub zbyt przytłumione. Podpowiadamy, jak zrobić dobre zdjęcia z wakacji.

Przede wszystkim dobry sprzęt – Huawei P20 lite aparat w telefonie

Na wakacje nie musisz zabierać lustrzanek i najlepszych aparatów fotograficznych. Przede wszystkim są bardzo ciężkie, więc zwiedzanie z nimi na szyi jest średnio wygodne. Poza tym to bardzo delikatny sprzęt, który może się uszkodzić w czasie lotu lub ulec zniszczeniu w torbie na plaży. Jednak naprawdę dobre zdjęcia możesz zrobić dobrym telefonem. Na przykład w Huawei P20 lite aparat jest bardzo wysokiej jakości.

Najnowsze telefony komórkowe mają naprawdę wysoko zaawansowane technologicznie aparaty, które pozwalają na zrobienie przepięknych, zachwycających zdjęć. Jednym z najlepszych przykładów jest znajdujący się w telefonie Huawei P20 lite aparat z efektem Bokeh. Pozwala on na stworzenie rewelacyjnego efektu rozmazanego tła, który potęguje wyrazistość pierwszoplanowych bohaterów i obiektów. To aparat, za pomocą którego stworzysz wyjątkowo piękne zdjęcia.

Kilka różnych kadrów

Nie musisz się ograniczać kończącą się kliszą! Rób tyle zdjęć, ile tylko zapragniesz! Każde ujęcie staraj się zrobić z kilku różnych odległości, w różnych ustawieniach aparatu i w różnych pozycjach. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najładniejsze ujęcie, które najlepiej oddaje rzeczywistość.

Pamiętaj też, że to, co jest naprawdę najbardziej godne uwiecznienia, nie zawsze znajduje się przed tobą. Poszukaj głębiej, przypatrz się tłu, znajdź najciekawsze ujęcia i perspektywy. Nie bój się poeksperymentować z kadrem.

Poszukiwanie idealnego światła

Jakieś miejsce na wakacjach szczególnie zapadło ci w pamięć? Spróbuj sfotografować je kilka razy w ciągu dnia. Zobaczysz, że zupełnie inny efekt otrzymasz nad ranem, kiedy dopiero pojawi się pierwsze słońce, inaczej będzie wyglądało przed wieczorem, a jeszcze inaczej – w samo południe. Wszystkiemu winne jest światło.

Niestety fotografując przyrodę na wakacjach, nie masz możliwości sztucznego doświetlenia fotografowanego obiektu w ciągu dnia. Ale nic straconego. Naturalne światło także możesz świetnie wykorzystać, próbując fotografować pod słońce, z nim lub uwieczniając grę cieni.

Zapis ludzkich twarzy

Przebywanie w obcym kraju i stykanie się z jego kulturą to nie tylko krajobrazy i zabytki, to także, a może przede wszystkim ludzie. Nie ograniczaj się do fotografowania ruin i skał, uwiecznij także ciekawe osoby – to właśnie te fotografie najlepiej przypomną ci wszystkie wycieczki, związane z nimi emocje i cały koloryt danego kraju.

Jednak uwaga, zanim zaczniesz strzelać zdjęcia i uwieczniać staruszków grających w szachy czy piękne dziewczyny wieszające pranie, zapytaj. Dowiedz się także, jakie są zwyczaje w danym kraju i jak mieszkańcy reagują na zdjęcia. W niektórych zakątkach świata, jak Indie czy Hiszpania, sami chętnie będą ci pozować, w innych, na przykład w Chinach, może to być odebrane jako obelga.