piątek, 8 marca, 2024
Jaki rodzaj napędu do bramy wybrać?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w przydomowym garażu nowoczesnej bramy uruchamianej zdalnie. W takiej konstrukcji najważniejszą rolę odgrywa oczywiście napęd, czyli specjalny mechanizm odpowiadający bezpośrednio za jej zamykanie oraz otwieranie. Musi być przede wszystkim bezawaryjny, nieskomplikowany w obsłudze i wystarczająco funkcjonalny.

Wysoki komfort użytkowania to priorytet

Przy wyborze napędu do bramy trzeba wziąć pod uwagę zwłaszcza takie czynniki, jak sposób i częstotliwość otwierania, dostęp do prądu, wymiary fizyczne, ciężar całkowity czy prześwit wjazdu.

W przypadku modeli dwuskrzydłowych o sporej wielkości najlepiej postawić na napęd elektromechaniczny z ramieniem łamanym i zapasem mocy, ponieważ gwarantuje on ponadprzeciętną wydajność pracy, a dodatkowo eliminuje ewentualne problemy związane z odchyleniami od pionu lub oporami na zawiasach.

Ciekawą alternatywę stanowi też siłownik maskowany pod powierzchnią gruntu. Wymagana siła ciągnięcia to między 1000 a 1200 niutonów (N). Z kolei przy bramie przesuwnej zaleca się zainstalowanie klasycznego napędu mechanicznego zapewniającego prędkość na poziomie 12 obr./min., natomiast przy bramie segmentowej – napędu z szyną o długości krótszej o minimum 60 cm aniżeli wysokość całej konstrukcji.

Im więcej udogodnień, tym lepiej

Standardowy napęd zbudowany jest z siłownika wprawiającego skrzydło w ruch, centralnego modułu sterującego wyposażonego we włącznik i wyłącznik, a także ramienia bądź wózka jezdnego z linką awaryjną. Ten ostatni element okazuje się niezbędny w razie poważnej usterki mechanizmu albo braku zasilania, gdy zachodzi konieczność ręcznej obsługi wjazdu do garażu.

Jeśli chcemy czerpać optymalną przyjemność z eksploatacji bramy, to przy zakupie napędu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego funkcjonalność. W praktyce najbardziej przydatna jest regulacja szybkości otwierania, bo pozwala na ustawienie  płynnego startu i zatrzymania. Oto pozostałe istotne rozwiązania:

  • wyłącznik krańcowy – skutecznie hamuje konstrukcję na finalnym etapie opadania (chroniąc ją przed uszkodzeniem)
  • lampa ostrzegawcza – sygnalizuje aktualne uruchamianie bramy i informuje o zasięgu z pilota
  • fotokomórka – blokuje system w momencie wykrycia dowolnej przeszkody
  • opcja furtki – umożliwia szybkie otwarcie pojedynczego skrzydła
  • precyzyjny czujnik anty-przeciążeniowy
  • pojemna pamięć ustawień

Nie zapomnijmy również zweryfikować, czy dany napęd oferuje długą gwarancję i czy jego producent zapewnia natychmiastowe wsparcie serwisowe na wypadek nagłej usterki. Dodatkowy czynnik poświadczający jakość to pozytywne opinie dotychczasowych klientów zamieszczone w Internecie.

Podsumowując, kierowanie się powyższymi wskazówkami w znacznym stopniu ułatwi dobór odpowiedniego napędu do bramy garażowej, czyli takiego, który w stu procentach zaspokoi nasze indywidualne potrzeby oraz wymagania.