wtorek, 2 lipca, 2024
Intymne nawilżenie – jak zadbać o okolice intymne?

Prawidłowa pielęgnacja miejsc intymnych wpływa nie tylko na dobre samopoczucie, ale również na zdrowie. W związku z tym, codzienne stosowanie dobrej jakości kosmetyków zapewnia kobiecie komfort, zarówno podczas codziennego funkcjonowania, jak i podczas współżycia. W jaki sposób dbać o odpowiednie nawilżenie miejsc intymnych? Jakich preparatów do higieny pochwy warto unikać? Wszystkie informacje na ten temat znajdują się w niniejszym wpisie.

Higiena miejsc intymnych – na co zwrócić uwagę?

Świadoma pielęgnacja okolic intymnych gwarantuje skuteczną ochronę przed suchością, bólem oraz infekcjami. W tym celu należy pamiętać o tym jak delikatnym narządem jest pochwa oraz łechtaczka. Na co więc zwracać uwagę chcąc prawidłowo zadbać o higienę miejsc intymnych?

  • Intensywność mycia – zbyt częste mycie okolic intymnych prowadzi do zaburzenia flory bakteryjnej, a to z kolei zwiększa ryzyko infekcji. W standardowych sytuacjach warto więc wykonywać dwukrotne mycie w ciągu doby. Częstsze przemywanie pochwy zaleca się głównie podczas miesiączki.
  • Kierunek mycia – miejsca intymne warto myć w kierunku od pochwy do odbytu. W ten sposób można uniknąć rozprzestrzeniania się drobnoustrojów we wrażliwą okolicę.
  • Dodatkowe gadżety – nie warto stosować gąbek oraz innych narzędzi myjących do okolic intymnych. Na tego typu elementach mogą bowiem osiadać zanieczyszczenia i drobnoustroje.
  • Rodzaj noszonej bielizny – najlepszy materiały dla wrażliwych stref to takie, które przepuszczają powietrze. Najlepszym wyborem będzie więc bielizna wykonana w 100% z bawełny lub lyocellu.
  • Rodzaj środków myjących – do okolic intymnych najlepiej wybrać preparat o neutralnym pH, nie zawierający perfum.
  • Dodatkowe nawilżenie – dobrej jakości środki nawilżające pochwę pozwalają dodatkowo zadbać o komfort codziennego funkcjonowania.

Jakie preparaty do nawilżania pochwy warto stosować?

Suchość pochwy to problem, który może pojawić się u kobiet w różnym wieku. Uczucie pieczenia i swędzenia może być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, a także okresem ciąży, laktacji czy menopauzy. Kobietom, które odczuwają tego typu objawy poleca się skorzystanie ze środków nawilżających pochwę. W szerokim asortymencie wielu aptek można znaleźć zarówno żele i maści na suchość pochwy, jak również kapsułki czy globulki. Chcąc skorzystać z tego typu preparatów zaleca się wybór produktów zawierających kwas mlekowy, salicylowy lub hialuronowy. To właśnie te substancje wspomagają naturalne nawilżenie pochwy w sposób skuteczny i bezpieczny.

Suchość pochwy – co zrobić z nawracającym problemem?

Jeśli suchość pochwy występuje cyklicznie, może być powiązana z rozwijającym się stanem chorobowym. Dodatkowym źródłem niepokoju powinien być również dyskomfort lub ból umożliwiający stosunek seksualny. W takim przypadku wizyta w gabinecie ginekologa jest jak najbardziej wskazana. Podczas wizyty specjalista przeprowadzi badania, na podstawie których wskaże przyczynę problemu i dobierze właściwą metodę leczenia.

Dbanie o higienę miejsc intymnym jest istotne, celem zachowania komfortu podczas codziennego funkcjonowania. Brak infekcji intymnych oznacza również większą swobodę podczas współżycia. Z tego względu namawia się każdą kobietę do stosowania wyżej wymienionych wskazówek.