Sztuczne naśnieżanie techniczne jest obecnie podstawą turystyki zimowej. Przy panujących w Polsce warunkach atmosferycznych, bez sztucznego naśnieżania stoki narciarskie nie byłyby w stanie spełniać rosnących oczekiwań miłośników jazdy na nartach i snowboardzie. Dzięki instalacji systemów sztucznego naśnieżania właściciele ośrodków narciarskich mogą wcześniej rozpoczynać i później kończyć sezon narciarski, przyciągając tym samym większą ilość miłośników białego szaleństwa i zwiększając zyski udostępniania stoków.
Systemy naśnieżania technicznego składają się z wielu elementów. Te, które widzimy podczas ich pracy, czyli armatki śnieżne to tylko jedna z wielu części instalacji. System naśnieżania do swojej pracy potrzebuje wody, która jest tłoczona do armatek rurociągami. Te wykonuje się z różnych materiałów. Często spotyka się instalacje stworzone z wykorzystaniem rur stalowych lub żeliwnych, lecz te coraz częściej wypierane są przez systemy wykorzystujące rury do systemów sztucznego naśnieżania z PE. Wykonanie instalacji naśnieżania z rur z polietylenu niesie ze sobą wiele zalet, których próżno szukać wśród systemów z rur metalowych.
Rury PE są materiałem niezwykle elastycznym, dzięki czemu z łatwością dają się wyginać podczas dostosowywania przebiegu instalacji, do potrzeb związanych z dopasowaniem instalacji do indywidualnego ukształtowania terenu i związanego z nim rozmieszczenia armatek. Wykorzystując długie odcinki elastycznych rur PE wygiętych w łuk, unikamy konieczności stosowania dużej liczby kolan. Inną zaletą rur PE do instalacji sztucznego naśnieżania, jest ich niska waga, w stosunku do rur o identycznym rozmiarze, wykonanych z innego materiału.
Niska waga oraz elastyczność rur PE sprawia, że materiał ten montuje się niezwykle łatwo. Wygodę montażu zapewnia również szeroki wybór kształtek, takich jak trójniki, kolana, przejściówki gwintowane do połączenia z instalacjami metalowymi oraz połączenia kołnierzowe do łączenia rury z pompą lub armaturą. Ponadto elementy instalacji sztucznego naśnieżania można łączyć ze sobą przez zgrzewanie doczołowe, mufami elektrooporowymi lub złączkami zaciskowymi Victaulic.
Wyżej wymienione zalety idą w parze z wysoką wytrzymałością rur na czynniki zewnętrzne. Z jednej strony, charakteryzują się one dużą odpornością na ścieranie przez piaski oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Z drugiej strony, rury tego typu są również niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz niskie temperatury otoczenia. Ponadto rury PE są całkowicie odporne na korozję i prądy błądzące. Rury PE są także materiałem ekologicznym. Polietylen jest materiałem nietoksycznym i nie wpływa na jakość wody, z którą ma kontakt, materiał ten można powtórnie wykorzystać w procesie recyklingu.
Źródło: Elplastplus.pl