czwartek, 7 marca, 2024
Jak zabezpieczyć kostkę betonową przed wpływem czynników atmosferycznych?

Deszcz, mróz, upał to warunki pogodowe, które zdarzają się w Polsce w okresie jedynie kilku miesięcy. Mogą one wpłynąć na jakość i wygląd kostki brukowej położonej na podjeździe do garażu, czy też na tarasie. Aby uchronić beton przed działaniem trudnych warunków pogodowych warto zastosować środek impregnujący.

Wytrzymałość kostki betonowej

Betonowa kostka brukowa posiada pewną odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zgodnie z obowiązującymi normami, każda powinna charakteryzować się nasiąkliwością poniżej 6%. Jest to wystarczające, aby zapewnić swojemu tarasowi żywotność liczoną w dziesięcioleciach. Wiadomo jednak, że zjawiska pogodowe takie jak deszcz, śnieg, susza mogą negatywnie wpłynąć na strukturę i estetykę wyrobów betonowych. Trzeba pamiętać o tym, że beton jest materiałem porowatym i poza wodą przyjmuje z otoczenia również zanieczyszczenia (np. olej silnikowy, zalegające gnijące liście). Aby zabezpieczyć kostkę brukową przed zamrażaniem, odmrażaniem, nasączaniem i przesuszaniem warto sięgnąć po środki impregnujące.

A zatem co daje impregnacja kostki betonowej?

Nadrzędnym zadaniem impregnacji kostki betonowej jest ograniczenie chłonności. Zabezpieczenie sprawia, że beton jest mniej podatny na wnikanie wilgoci i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Impregnacja sprawia, że realne staje się wydłużenie trwałości bruku. Spowalnia ona także procesy erozji. Dzięki impregnacji utrzymanie kostki w czystości staje się zdecydowanie łatwiejsze. Zadbany bruk to również podłoże o lepszych walorach estetycznych. Wygląda on lepiej niż ten, którego nie pokryto specjalistycznym środkiem. Barwa zaimpregnowanej kostki jest wyraźniejsza, nie ma na niej plam czy efektu wybielenia.

Zaleca się nakładać preparat impregnujący w miejscach intensywnie użytkowanych i narażonych na zanieczyszczenia kostki, takie jak wspomniany olej silnikowy, czy plamy po ketchupie, który jest używany w trakcie grillowania na tarasie. Na impregnację powinni zdecydować się właściciele warsztatów samochodowych i osoby posiadające brukowane ogródki.

Czym impregnować?

Decydując się na zabieg impregnacji kostki brukowej najlepiej wybrać preparat od sprawdzonego producenta. Trzeba pamiętać o tym, aby kupić impregnat dedykowany dla betonu, szczególnie dla kostki brukowej. Poza tym decydując się na preparat wpływający na wygląd kostki, dobrze jest wcześniej wykonać próbę impregnacji na niewielkiej powierzchni. Powinno to ułatwić dobór techniki impregnacji i ocenę wizualną efektu.

Kiedy impregnować kostkę brukową?

Impregnując kostkę samodzielnie trzeba zapoznać się z kilkoma ważnymi wskazówkami, które ułatwią pracę i zapewnią optymalny efekt. Od wyprodukowania kostki, którą chcemy pokryć preparatem impregnującym musi upłynąć co najmniej miesiąc. W tym czasie beton uzyskuje swoją maksymalną wytrzymałość. Powierzchnie podłoża można pokryć specjalistycznym środkiem dopiero wtedy, gdy jest ona czysta i wolna od wykwitów (biały nalot na betonie). Należy być świadomym, że położenie impregnatu na kostkę z wykwitami zatka kanaliki kapilarne i wykwitu nie będzie można usunąć.

Znaczenie także ma temperatura panująca w trakcie impregnacji i po jej zakończeniu. Istotne jest również, aby przez około 5 godzin po zakończeniu impregnacji nawierzchnia nie była poddana silnemu nasłonecznieniu. Niedopuszczalne jest impregnowanie kostki brukowej w trakcie opadów atmosferycznych i podczas silnych wiatrów. Poza tym, nie można ingerować w skład produktu i mieszać preparatów impregnujących od różnych producentów.

W przypadkach nieprzestrzegania powyższych wskazówek uzyskanie optymalnego efektu przeprowadzonego zabiegu będzie niemożliwe.

Jak nakładać impregnat na kostkę brukową?

Jak już wspomniano, impregnat nakłada się na czystą kostkę, która powinna być sucha. Preparat należy aplikować równomiernie na wybraną powierzchnię, nie można doprowadzić do powstania kałuż. Kolejną warstwę nakład się dopiero, gdy pierwsza wyschnie, ale gdy kostka brukowa jest jeszcze wilgotna. Dobrym sposobem aplikacji impregnatu jest użycie do tego celu opryskiwacza niskociśnieniowego, wałków malarskich lub pędzli. W zależności od użytego środka, pokrytą nim powierzchnię można ponownie użytkować po upływie od 20 minut do 24 godzin od chwili zakończenia zabiegu impregnacji. W związku z tym, że nakładany na kostkę specyfik ściera się, konieczne jest odnawianie powłoki.

Źródło: https://kosbud.com.pl/