wtorek, 18 czerwca, 2024
Elewacja budynku – trendy na 2020 rok

Elewacja budynku to jego najważniejsza wizytówka. Nic zatem dziwnego, że każdy właściciel nieruchomości dąży do tego, aby zewnętrzne ściany obiektu wyróżniły się wśród innych i były zgodne z najmodniejszymi trendami. Rok 2020 w architekturze będzie kontynuacją nurtu dążenia do ponadczasowej naturalności. Na elewacjach dominować będą więc przede wszystkim kamienie, drewno oraz neutralne kolory tynków.

Elewacje kamienne

Elewacje kamienne to trend, który w ostatnich latach w sposób szczególny zyskuje na popularności. Jest bowiem nie tylko idealnym nawiązaniem do natury, ale również rozwiązaniem trwałym, eleganckim i ponadczasowym. Elewacje kamienne królują także w trendach na 2020 rok.  Wybór kamieni elewacyjnych dostępnych na rynku jest ogromny, jednak nie każdy z nich sprawdzi się w tej roli równie dobrze. Odpowiednio zaimpregnowana elewacja z wapienia doskonałym rozwiązaniem. Decydując się na kamienne pokrycie ścian zewnętrznych można postawić także na wszelkie naturalne połączenia – na przykład ciepłe dodatki drewniane czy pochłaniające hałas ściany roślinne. Elewacja z wapienia pięknie prezentuje się również zestawiona z jasnym, szarym tynkiem.

Kolorowy tynk

Tynk silikonowy mineralny to rozwiązanie dostępne w wielu atrakcyjnych kolorach. W 2020 roku na elewacjach dominować będzie jednak odcień neo mint. Jasnozielona, lecz wyrazista fasada budynku jest oryginalna, a jednocześnie bardzo uniwersalna. Zawsze dobrze zgrywa się z zielonym otoczeniem ogrodu. Dobrze również zestawić ją z jasnymi kamieniami elewacyjnymi czy naturalnym drewnem. Osoby, które obawiają się postawić na najmodniejszy kolor roku, mogą wybrać bezpieczniejszą opcję w postaci neutralnych barw ziemi, czyli odcieni beżu lub brązu.

Elewacje z drewna

Drewniana elewacja to namiastka wymarzonego domu z prawdziwego drewna. W trendach na 2020 rok najczęściej pojawiają się nieobciążające konstrukcji ścian drewniane panele. Za najlepsze uznaje się przede wszystkim te z gatunków egzotycznych, cedrowe, a także świerkowe, modrzewiowe i sosnowe. Elewacja z drewna jest równie stylowa i ponadczasowa, co elewacja kamienna, jednak wymaga znacznie większego wkładu pracy w pielęgnację i konserwację. Drewniane pokrycia ścian zewnętrznych można połączyć także ze ścianą roślinną, tworząc w ten sposób bardzo zdrowy mikroklimat.

Trendy dotyczące elewacji budynków na 2020 rok odwołują się do natury – jej kolorystyki i surowców występujących w przyrodzie. Najbardziej uniwersalną, elegancką, jednocześnie modną i ponadczasową propozycją jest zestawienie kamienia elewacyjnego z naturalnym drewnem i jasnym tynkiem. Fasady wykończone w takim stylu pięknie komponują się z otaczającą je roślinnością i wykazują dużą odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu przez wiele lat prezentują się niezwykle atrakcyjnie.

źródło: metamar.pl – kamień naturalny do wnętrz