piątek, 8 marca, 2024
Jak nawilżyć pochwę? Sprawdź, jakich składników szukać w lekach na suchość pochwy

Suchość pochwy wiąże się dyskomfortem zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Brak wydzielania odpowiedniej ilości śluzu może być przyczyną infekcji i otarć. Dolegliwość pojawia się u kobiet w różnym przedziale wiekowym. Jak radzić sobie z tym problemem?

Objawy suchości pochwy

Odpowiednia ilość śluzu pozwala na dostateczne nawilżenie ścianek pochwy oraz sromu. Dzięki temu organizm zapewnia ochronę przed bakteriami narządom rozrodczym. Deficyt substancji może sprawiać duży dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania i wykonywania czynności seksualnych. Suchość pochwy jest najczęściej wynikiem zmian hormonalnych lub infekcji.

W pierwszej sytuacji można odczuć swędzenie, pieczenie lub ból. Sprawność seksualna może zostać skutecznie ograniczona. Brak śluzu powoduje, że stosunek jest bolesny i nie sprawia przyjemności. Symptomy związane z suchością pochwy źle wpływają na samopoczucie i często są przyczyną problemów w związkach.

Suchość pochwy – leki

Żeby sprawnie przeciwdziałać tej dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Prawidłowa diagnoza to podstawa skutecznego leczenia. Dostosowana terapia wykorzystuje medykamenty stosowane doustnie lub dopochwowo. Zaleca się, aby zawsze przed podjęciem leczenia skonsultować się ze specjalistą. Warto także pamiętać, że nieodpowiednie nawilżenie narządów może być spowodowane stresowymi sytuacjami lub złym samopoczuciem.

Leki na suchość pochwy bez recepty – jakie składniki zawierają?

Preparaty  zwalczające infekcje oraz grzyby obejmują najczęściej:

– kwas borowy: posiada właściwości antyseptyczne, ściągające, pomaga w gojeniu się ran,

– chlorheksydynę: posiada silne właściwości bakteriobójcze,

– olejek z drzewa herbacianego: posiada właściwości antyzapalne, antybakteryjne i dezynfekujące.

 

Jeżeli zdecydujesz się na profilaktykę wykorzystującą żele lub globulki, to będą one zawierały zwykle:

– kwas mlekowy: reguluje kwasowość,

– kwas hialuronowy: wspomaga przywrócenie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry,

– glikogen: tworzy na powierzchni tkanek film zatrzymujący wodę,

– lipidy: wytwarzają powłokę hydrolipidową chroniącą skórę.

Leki na suchość pochwy są wykonane na bazie wody. Dzięki temu dostosowują się do składu wydzielanego śluzu, wspomagając jego produkcję oraz prawidłowe nawilżenie narządów. Zarówno żele, jak i globulki są stosowane w środku pochwy, a nie tylko przy jej ujściu.

Brak lub nieodpowiednie leczenie – możliwe konsekwencje

Jak wspomnieliśmy wcześniej głównymi objawami suchości jest uczucie swędzenia, pieczenia, ból lub dyskomfort okolic narządów płciowych. Codzienne funkcjonowanie oraz seks sprawiają dużo nieprzyjemności. Niezwalczana suchość pochwy może sprawić, że infekcje oraz choroby się rozwiną. Upośledzona sprawność seksualna oraz występujący ból mogą doprowadzić do wystąpienia stresu w sytuacjach zbliżenia, a także rosnącej frustracji z powodu braku zadowolenia z jakości swojego życia.

Przypadłość może pojawić się u kobiet w zróżnicowanym przedziale wiekowym. Jej przyczyną może być choroba lub zaburzenia hormonalne. Profilaktyka niedostatecznego nawilżenia narządów płciowych powinna obejmować: konsultację z lekarzem ginekologiem oraz dobranie odpowiednich leków. Warto zwrócić uwagę na pierwsze objawy i nie czekać z reakcją. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona diagnoza problemu oszczędzi nam stresu. Suchość pochwy może być także wywołana stresem oraz problemami z samopoczuciem. Dlatego w przypadku niepowodzenia terapii medycznej, należy wybrać się do psychologa lub seksuologa.