piątek, 26 kwietnia, 2024
Z jakiej broni strzela się na strzelnicy?

Ostatnimi czasy nauka strzelania stała się popularna. Wiele osób trenuje tą umiejętność systematycznie. Istnieją różne typy broni, którą można dopasować do swoich potrzeb. Podczas korzystania ze strzelnicy, należy stosować zasady bezpieczeństwa, które są przedstawiane podczas krótkiego szkolenia. Jakie rodzaje broni są używane na strzelnicy?

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa na strzelnicy

Broń nie jest narzędziem niebezpiecznym samym w sobie, ale zależy to od człowieka, który się nią posługuje. Niewiedza, ignorancja i łamanie zasad  bezpieczeństwa może doprowadzić do tragedii. Dlatego przed skorzystaniem ze strzelnicy, warto je poznać. W tym celu należy:

  • B – traktować każdą BROŃ jako sprawną i gotową do oddania strzału
  • L – kierować LUFĘ w bezpieczne miejsce, np. w kierunku podłogi.
  • O – obserwować otoczenie, aby żadna osoba nie znajdowała się na linii lub pobliżu linii strzału
  • S – nie wolno kłaść palca na języku SPUSTOWYM, jeśli nie chcemy oddać strzału

Poza wyżej wymienionymi zasadami, trzeba stosować słuchawki ochronne, aby nie uszkodzić słuchu. Z kolei oczy należy chronić za pomocą specjalnych okularów ochronnych. Niezbędne jest stosowanie się do powyższych zasada w miejscu, którym jest strzelnica, Warszawa Praga to miejsce, w którym znajduje się nasza strzelnica. Przed udostępnieniem broni użytkownikom, przeprowadzamy szkolenie z zakresu pełnego bezpieczeństwa. Ważne jest też ubranie, które  nie powinno krępować ruchów.

Rodzaje broni używanej na strzelnicy

Istnieją różne typy broni używanych na strzelnicach. Warto je dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Do popularnych należą:

  • Wiatrówka – istnieją 2 modele: na CO2 oraz sprężynowa. W pierwszym modelu pocisk zostaje wystrzelony przez sprężony dwutlenek węgla. Ten rodzaj broni jest bezodrzutowy i nie ma konieczności naciągania sprężyny przed każdym strzałem. Z kolei w modelach sprężynowych, śrut zostaje wystrzelony za pomocą sprężyny.
  • Pistolet Glock – często stosowany w agencjach ochrony, wojsku lub policji. Pistolet posiada  3 opcje zabezpieczeń: zewnętrzny spustowy i dwa wewnętrzne igliczne. Zabezpieczenia zwalniają się wraz z naciskiem na język spustowy. Broń świetnie sprawdza się w strzelaniu na krótkich dystansach.
  • Rewolwer – ten rodzaj broni posiada obrotowy magazynek bębenkowy, w którym znajdują się naboje. W starszych modelach należy za każdym razem ręcznie napinać kurek. Natomiast w nowoczesnych modelach, kurek napina się automatycznie po oddaniu strzału.
  • Karabin AK-47 – czyli popularny Kałasznikow lub Kałach. To broń produkcji rosyjskiej, która jest lekka. Kolejną zaletą jest prosta konstrukcja i łatwa obsługa. Wystarczy włożyć magazynek oraz ustawić odpowiedni tryb pracy – ciągły lub pojedynczy.
  • Strzelba – dzieli się na modele jedno- lub dwulufowe. Ten typ broni często stosowany jest również w oddziałach policji. Strzelba przeznaczona jest dla zaawansowanych użytkowników, ponieważ przed oddaniem strzału należy ją trzymać pewnie i jednocześnie lekko z uwagi na odrzut.

Mróz, deszcz i śnieg to warunki, które mogą zniechęcać do treningu strzelania. Dlatego doskonale sprawdza się kryta strzelnica w Warszawie