piątek, 8 marca, 2024
Jak zwalczyć problem odczuwania bólu podczas stosunku seksualnego?

Odczuwanie bólu podczas stosunku seksualnego – przypadłość ta jest w medycznej literaturze naukowej określana jako tzw. dyspareunia – to trudny, a jednocześnie dość powszechny problem; dotyka on kobiety w różnym wieku.

Jak można łatwo się domyślić, dyspareunia to schorzenie prowadzące do takich problemów jak na przykład stres, napięcie emocjonalne, ale także utrata pewności siebie i frustracja, co może przełożyć się na problemy w związku.

Czy istnieją efektywne sposoby radzenia sobie z problemem, jakim jest ból podczas stosunku seksualnego? Cóż, stuprocentowo skuteczna metoda nie istnieje, ale nieprzypadkowo dużym zainteresowaniem cieszy się fizjoterapia uroginekologiczna. Odpowiednio przeprowadzona, jest ona w stanie pomóc w złagodzeniu bólu, co powinno w dłuższej perspektywie przełożyć się na powrót do satysfakcjonującego życia seksualnego.

Fizjoterapia uroginekologiczna – co to takiego jest? Podstawowe informacje

Fizjoterapia uroginekologiczna to obszar medycyny, który jest poświęcony kwestiom związanym z diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń powstających w obszarze mięśni dna miednicy. Jak wiadomo, mogą one prowadzić do problemów seksualnych, w tym dyspareunii.

Podczas terapii uroginekologicznej fizjoterapeuta podejmuje współpracę z pacjentem, rozpoczynając ją od tzw. wywiadu. Dzięki temu może on ocenić stan, w jakim znajdują się mięśnie dna miednicy, w tym w szczególności ich elastyczność, rozciągliwość oraz siłę tych mięśni.

Fizjoterapia uroginekologiczna – co obejmuje?

Na podstawie dokonanej w początkowej fazie badania fizjoterapeuta zaczyna przygotowywać spersonalizowany i dostosowany do potrzeb danego pacjenta plan terapeutyczny. Taki plan obejmuje różnorodne techniki i ćwiczenia. Fizjoterapia uroginekologiczna może wydatnie nam pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, a także poprawie elastyczności, koordynacji ruchowej oraz rozluźnieniu całego ciała i redukcji napięcia.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ fizjoterapeuci, którzy zajmują się terapią uroginekologiczną, mogą wykorzystywać wypracowane techniki terapeutyczne, w tym np. biofeedback i elektrostymulację. Rozwiązania te mają za zadanie wzmocnić mięśnie dna miednicy.

Last but not least, profesjonalna terapia uroginekologiczna – w zależności od potrzeb danego pacjenta oraz oglądu dokonanego przez fizjoterapeutę – może zostać uzupełniona o techniki relaksacyjne, w tym np. metody oddechowe oraz medytację. Takie działania pomagają w redukcji stresu i napięcia. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ podczas terapii powinno brać się pod uwagę również zrozumienie czynników psychologicznych i emocjonalnych, które nierzadko bywają prawdziwym źródłem problemów seksualnych. W niektórych przypadkach – zamiast terapii indywidualnej – przeprowadza się zajęcia z udziałem partnera.