Bloczki silikatowe powstają w wyniku zmieszania piasku kwarcowego, wapna oraz wody, i poddaniu tej mieszanki działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem w procesie zwanym autoklawizacją. Twardniejąc, masa tworzy tzw. sztuczny kamień, który jest nie tylko mrozoodporny i niskonasiąkliwy, ale wykazuje również dużą wytrzymałość na ściskanie. Jednak czy silikaty można zastosować do budowy elewacji domu? Czy rozwiązanie tego rodzaju jest funkcjonalne i trwałe?
Elewacja z silikatów
Elewacja to istotny element budynku. Stanowi ona swojego rodzaju barierę ochronną przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i ma ogromny wpływ na estetykę całego budynku.
Elewacje wykonywane z silikatów zyskują na popularności. Produkty elewacyjne wykonane z silikatów znajdą zastosowanie przy wznoszeniu ścian elewacyjnych, przy tworzeniu warstwy licowej ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz przy budowie elementów zaliczanych do tzw. małej architektury. Grupa produktowa silikatów elewacyjnych standardowo obejmuje cegły, kształtki oraz płytki.
Elewacje wykonane z elementów silikatowych są chętnie wybierane przez projektantów, inwestorów i deweloperów. Zastosowanie innowacyjnych materiałów wykonanych ze stali nierdzewnej (łączników, wieszaków i konsol) pozwala na wykonanie elewacji silikatowej zarówno w przypadku nowo powstających, jak i wybudowanych już budynków, które poddane zostały renowacji.
Dobór elementów do pożądanej stylistyki budynku jest ułatwiony dzięki szerokiej gamie kolorystycznej produktów. Elementy silikatowe występują bowiem w pięciu kolorach – białym, żółtym, grafitowym, czerwonym oraz zielonym. Również dostępność produktów o powierzchni gładkiej lub łupanej gwarantuje możliwość dowolnej aranżacji elewacji.
Zalety elewacji wykonanych z silikatów
Elewacje z silikatów są niezwykle trwałe, gdyż wspomniany materiał budowlany posiada zdolność do samoutwardzania – pod wpływem dwutlenku węgla zawartego w powietrzu, elementy o sporej wytrzymałości wstępnej z czasem jeszcze zwiększają poziom tej właściwości fizycznej. Elewacje silikatowe nie wymagają również pracochłonnej konserwacji, a czas ich wykonania jest stosunkowo krótki. Charakteryzują się także niską nasiąkliwością i wysoką mrozoodpornością, a przy tym są niezwykle atrakcyjną formą elewacji. Ponadto budynek wykonany z silikatów i pokryty warstwą elewacyjną z tego samego materiału przez wiele godzin będzie opierał się działaniu ognia i wysokiej temperatury (klasa reakcji na ogień A1). Silikaty są dobrym izolatorem akustycznym, więc doskonale sprawdzają się w przypadku budynków położonych w bliskim sąsiedztwie ulicy, dworca kolejowego czy lotniska. Dzięki aseptycznym właściwościom wapna, elewacje wykonane z silikatów są odporne na korozję biologiczną. Ponadto silikaty, z uwagi na wykorzystanie przy ich produkcji naturalnie występujących materiałów, są produktami w pełni ekologicznymi i antyalergicznymi. Z tego powodu, podczas eksploatacji budynków posiadających elewację wykonaną z silikatów, do atmosfery nie są uwalniane szkodliwe substancje. Dodatkowo 100% materiałów pochodzących z rozbiórki tego typu konstrukcji świetnie nadaje się do recyklingu.
Na co zwrócić uwagę decydując się na elewację z silikatów?
Decydując się na barwione elementy silikatowe, należy pamiętać, by jednorazowo złożyć zamówienie, które pokryje całość projektu. Jest to niezwykle ważne, gdyż produkty pochodzące z różnych partii produkcyjnych mogą nieco różnić się kolorystyką (o 1-2 tony), co może wpłynąć na estetykę wykonania elewacji. Jeśli dysponujemy elementami pochodzącymi z różnych palet, warto wymieszać ze sobą kształtki, płytki bądź cegły, by uniknąć efektu tzw. odcięcia koloru.
Elewację wykonaną z silikatów należy również odpowiednio zaimpregnować przy użyciu produktów do tego przeznaczonych. Warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca styku elewacji z powierzchnią ziemi, gdyż są one najbardziej narażone na oddziaływanie wody.
Produkty elewacyjne wykonane z silikatów stanowią bardzo wygodny w obróbce i prosty w eksploatacji materiał konstrukcyjny. Kształtki, cegły czy płytki silikatowe pozwalają na trwałe i efektowne wykończenie elewacji. Są to czynniki, które gwarantują rosnącą popularność silikatów elewacyjnych wśród architektów, inwestorów i deweloperów.
Inspirowane: hplush.pl – beton komórkowy