piątek, 26 kwietnia, 2024
Jak zaaranżować mały salon?

Salon jest miejscem, w którym spędzamy wiele godzin, relaksując się przy książce czy oglądając telewizję. To również pomieszczenie, w którym podejmujemy odwiedzających nas gości. Często, zwłaszcza w blokach mieszkalnych, salony mają ograniczoną przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że również my zmuszeni jesteśmy się ograniczać. Oto kilka wskazówek, które pomogą urządzić przytulny i funkcjonalny mały salonu.

Pomysł na mały salon

Aranżowanie małego salonu rządzi się swoimi prawami. Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować. Pozwoli nam to uniknąć błędów skutkujących wizualnym zmniejszeniem i tak niewielkiego pokoju dziennego. Jednym z elementów, na jakie warto zwracać szczególną uwagę, jest podłoga. Warto umieścić na niej dywan, który w proporcjonalny sposób wypełni przestrzeń. Do małego salonu nie należy wybierać małych dywanów. Sprawi to, że pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego.

Kolejną sztuczką, która pomoże nam odwrócić uwagę od niewielkich wymiarów pomieszczenia, jest wybranie odpowiedniego koloru ścian. Te warto malować jednym kolorem. Sprawi to, że krawędzie pokoju nie będą rzucały się w oczy. Jaki kolor farby wybrać do salonu? Dobrym pomysłem będzie wybranie neutralnych barw lub bardziej odważnych jaskrawych kolorów pomagających rozjaśnić salon.

Jak urządzić nowoczesny pokój dzienny przy ograniczonej przestrzeni?

Bardzo ważnym elementem pokoju dziennego są również odpowiednio dobrane meble. W przypadku małego pokoju jesteśmy, co oczywiste, ograniczeni, jeśli chodzi o ich ilość. Aby jednak zachować funkcjonalny charakter salonu, a przy okazji zaoszczędzić miejsce, warto postawić na niekonwencjonalne rozwiązania. Przykładowo, zamiast sofy, dobrym rozwiązaniem może okazać się leżanka oraz siedziska. Dzięki temu zyskamy komfort, jednocześnie zyskując swobodę zarządzania przestrzenią. Podczas rozmieszczania siedzisk, warto dobrze przemyśleć ich ustawienie. Pod uwagę warto brać takie czynniki jak:

  • funkcję, jaką mają spełniać
  • kto będzie z nich korzystał
  •  o jakiej porze dnia będą wykorzystywane

Dobrym rozwiązaniem okazują się być meble na nóżkach. Podniesione w ten sposób sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przestronne.

W jaki sposób projektant wnętrz pomoże urządzić mały salon?

Urządzenie małego salonu to zadanie, które wymaga przemyślanych działań. Warto więc powierzyć je komuś, kto robi to na co dzień. Profesjonalny projektant wnętrz pomoże nam w zaplanowaniu przestrzeni, tworząc estetyczny i przemyślany układ pokoju dziennego. Przemyślana aranżacja to również sposób na optymalizację wydatków, a tym samym oszczędność pieniędzy. Nie wspominając już o nerwach. Zatrudnienie projektanta to najlepsze rozwiązanie, kiedy brakuje nam przestrzennej wyobraźni oraz zmysłu projektowania. Wystarczy przedstawić swoją wizję pomieszczenia, a architekt zajmie się całą resztą.

Jak zaaranżować niewielki salon – podsumowanie

Istnieje wiele możliwości pozwalających w kreatywny sposób stworzyć praktyczny i komfortowy salon na niewielkiej powierzchni. Począwszy od wyboru odpowiedniego dywanu na podłogę, przez właściwy kolor ścian, aż po meble nadające salonowi przestrzenny wygląd. Wszystko to ma na celu wizualnie powiększyć pokój oraz sprawić, że będzie wyglądał pięknie. Korzystając z pomocy, jaką oferuje projektant wnętrz, nawet na niewielkiej powierzchni możemy stworzyć wymarzony wygodny salon.