środa, 3 lipca, 2024
Transport ciężarowy – jak wybrać firmę przewozową?

Nie tak łatwo wybrać firmę transportową. Tak, można wysłuchać licznych opinii osób, jakie mają już przyjemność korzystać z tego typu usług. Strony internetowe pełne są różnych ogłoszeń firm, jakie posiadają duże doświadczenie w przewozie różnych ładunków. To i tak nie ułatwi podjęcia finalnej decyzji, kto okaże się najlepszym przewoźnikiem. Pod uwagę trzeba wziąć jeszcze kilka innych czynników, aby móc wybrać dobrą firmę transportową.

Cel do realizacji

Wertując ogłoszenia różnych firm transportowych, należy uświadomić sobie tak naprawdę, jaki dokładnie będzie cel do realizowania. O czym dokładnie jest mowa? O formie przewozów, jakie będą odbywane. Wyróżnia się kilka rodzajów ładunków, jakie obsługiwane są przez przewoźników różnego typu. Na tej liście znaleźć można:

  • towary zwykłe,
  • ładunki drobnicowe,
  • palety,
  • ładunki ponadgabarytowe,
  • transport chłodniczy,
  • transport ADR.

Nie każda firma transportowa oferuje możliwość przewozu wszystkich ładunków, jakie zostały wymienione powyżej. Tak samo należy uwzględnić trasę, którą trzeba będzie pokonać. Transport krajowy, czy też międzynarodowy? Wyjazdy poza granicę kraju są droższe, ale konieczne w celu utrzymania działalności gospodarczej.

Licencjonowany przewoźnik

Jeżeli z kimś współpracować, to z osobami, które posiadają do tego dedykowane uprawnienia. W szczególności, jeżeli chodzi o licencję międzynarodowego przewoźnika. Równie ważne są certyfikaty ISO, czy też poświadczenia, które uprawniają do przewozu towarów ADR, chłodniczych. Uwadze nie powinien umknąć również fakt rodzaju pojazdów, jakie będą użytkowane. Ceniona firma transportowa dba o organizację ekologicznych przewozów, jeżeli tylko jest taka możliwość.

Flota pojazdów

Skoro już po pojazdach mowa, to warto zatrzymać się przy nich na dłużej. Ekologiczna klasa pojazdów jest bardzo ważnym tematem, ale należy także sprawdzić ich stan techniczny – czy przewoźnik dba o to, aby na bieżąco były one poddawane regularnym przeglądom technicznym? Drobnostka, która może zdecydować o tym, czy ładunek będzie w stanie dotrzeć do miejsca, w wyznaczonym czasie. Warto również zwrócić uwagę na samą markę pojazdów. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się, czy są to pojazdy dobre, czy też będzie można zaliczyć je do samochodów często awaryjnych. Flota posiadanych pojazdów jest bardzo ważna – w szczególności, jeżeli przewoźnik ma dużo zleceń.

Kontakt z klientem

Ważny jest również kontakt z klientem. W szczególności, jeżeli mowa jest o współpracy długoterminowej. Każdy zleceniodawca będzie chciał mieć pewność, że na bieżąco otrzymywać będzie informacje odnoszące się do realizacji jego zlecenia. Liczy się również fachowe doradztwo, które w przypadku usług transportowych, pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, pomagające zaoszczędzić co nieco pieniędzy. Nie można zapomnieć o tym, czy w razie nagłych sytuacji awaryjnych, będzie można nawiązać kontakt z firmą o dowolnej porze – nawet w nocy. Konsultant zawsze powinien siedzieć pod telefonem, aby pomóc uporać się z problemem.