wtorek, 23 kwietnia, 2024
Renowacja mebli, czyli sposób na odnowienie aranżacji

Coraz częściej decydujemy się na odnawianie mebli. Dla wielu osób ważny jest ekologiczny aspekt takiej decyzji, jest to jednak również rozwiązanie mające dla wielu osób walor sentymentalny. Niezwykle dużym powodzeniem cieszą się stare, znalezione na strychu, bądź też odkupione z drugiej ręki meble z okresu PRL. Coraz więcej osób stawia również na odnawianie mebli nowych, kupionych w ostatnich latach, lecz odrobinę już wysłużonych.

Jakie techniki przyjdą nam z pomocą?

Dwie najczęściej stosowane techniki odnowy mebli, to malowanie i tapicerowanie. Ciekawą techniką odnowy mebli jest również metoda decoupage. Zazwyczaj stosuje się ją na niewielkich przedmiotach, na przykład szkatułkach. Jednak spektakularny efekt przynieść może odnowienie tą techniką stołu lub frontów mebli. Większość serwetek decoupażowych utrzymana jest stylistyce retro, można jednak przy odrobinie wyobraźni nadać odnawianemu meblowi inny styl.

Meble takie, jak komoda odnowić można również metodą kolażu. W ramach samej metody zastosować można przeróżne techniki i materiały. Dobierając odpowiednie zdobienia, na przykład elementy lustrzane, połączone z namalowanymi lub naklejonymi kolorowymi wzorami, mebel można dopasować do stylu całego wnętrza. Można również w ten sposób nadać odrobinę ekstrawagancji wnętrzu urządzonemu w stonowanych barwach.

Królowa jest tylko jedna – meblościanka!

W ciągu ostatnich kilku lat modnym elementem wystroju stały się znowu meblościanki. Niezwykle popularne w latach 70. i 80. dzisiaj stają się ciekawym i bardzo praktycznym elementem wnętrza. Popularnym trendem jest odmalowywanie starych meblościanek na kolor biały. Zazwyczaj produkowane w ciemnych barwach,  przemalowane na biało nabierają zupełnie nowego charakteru, zmieniając tym samym charakter całego wnętrza.

Co robi tapicer?

Decydując się na renowację mebli, często w pierwszej kolejności poddajemy temu procesowi sofę. Warto wybrać zakład oferujący kompleksowe usługi tapicerskie. Oznacza to, że fachowiec zadba nie tylko o samo obicie mebla, ale także o jego drewniane elementy. Świetnie jest również, jeżeli usługodawca oferuje renowacje wielu różnych rodzajów mebli. Wtedy w jednym zakładzie odnowić można zarówno sofę wymagającą obicia materiałem, jak i stół, który wymaga renowacji drewnianej powierzchni. Dobry specjalista posłuży również radą.

Tapicer robi zagłówki!

Chcąc nadać nowy charakter sypialni, warto również rozważyć zamówienie tapicerowanego zagłówka. Niezwykle atrakcyjny wizualnie, będzie także wygodnym podparciem – jest to bardziej praktyczne rozwiązanie, niż wymagająca stałego poprawiania poduszka.

Samemu czy z fachowcem?

Decydując się na renowację mebli tapicerowanych warto zastanowić się nad ich rzeczywistą wartością. Wiele mebli odnowić można samemu uzyskując wspaniały efekt, w przypadku niektórych jednak, zwłaszcza tych mających długą historię, warto zdać się na umiejętności fachowca.