piątek, 26 kwietnia, 2024
Dell Latitude – kto powinien zastanowić się nad zakupem modeli z tej serii?

Dell Latitude to linia nowoczesnych laptopów o uniwersalnym przeznaczeniu. Większość urządzeń, które możemy znaleźć wśród komputerów z tej serii, najlepiej sprawdza się w użytkowaniu biznesowym i codziennym, choć znajdą się i takie, które spełnią inne zadania, będąc centrami multimedialnymi oraz takie, które sprawdzą się w przypadku osób o wyjątkowo wysokich wymaganiach.

Co ważne – producent zadbał o to, żeby w każdym z komputerów z serii była możliwa wymiana podzespołów na lepsze bądź nowsze. Dzieje się tak z powodu niewielkich zmian w konstrukcji laptopów. Dba on również o to, aby części były stosunkowo tanie i szeroko dostępne.

Laptop uniwersalny

Takie rozwiązanie kreuje nam główny atut komputerów z serii Dell Latitude – uniwersalność. Potrzebna jest większa ilość pamięci RAM? Można dodać kości. Procesor nie daje sobie rady i wymagana jest zmiana na szybszy? Nie jest to problem. Zintegrowana karta graficzna nie wystarcza? Warto pomyśleć o drugiej, dedykowanej. Komputer działa zbyt wolno? Wystarczy wymienić typ dysku z HDD na SSD. Możliwości konfiguracji jest mnóstwo.

Cena gra rolę

Uniwersalność to nie jedyny atut komputerów z tej serii. Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem, którym należy się kierować przy wyborze nowego sprzętu jest jego cena. Konfiguracji laptopów w serii Latitude jest sporo – od budżetowych, których głównym przeznaczeniem będzie korzystanie z internetu oraz pakietów biurowych, do laptopów z górnej półki budżetowej, które spokojnie poradzą sobie z wymagającymi programami do montażu filmów, produkcji animacji czy pisaniu skomplikowanych programów.

Ciekawą sprawą jest wykonanie urządzeń – jest ono bardzo solidne, co może dziwić, jeśli spojrzymy na cenę niektórych modeli. Większa część laptopów ma dodatkowo wzmocnioną obudowę, przez co model staje się bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia (oczywiście w granicach rozsądku), a części nie psują się zbyt szybko. W przypadku awarii komputera, praktycznie od ręki można dostać nowe bądź używane części do uszkodzonego laptopa.

Charakterystyka cech wspólnych

Podzespoły: Ogromna ilość konfiguracji różnych modeli laptopów Dell Latitude umożliwia maksymalną personalizację sprzętu pod użytkownika. Klient, który decyduje się na zakup sprzętu z tej serii, ma do wyboru ogrom możliwości – od wersji budżetowych do drogich super-laptopów. Ważną kwestią w tym przypadku jest spora ilość kompatybilnych ze sobą części, które swobodnie można wymieniać. W przypadku, gdy użytkownik nie może znaleźć wersji odpowiedniej dla siebie, firma Dell umożliwia mu stworzenie własnej konfiguracji na stronie producenta.

Wyświetlacz: Z racji różnorodności opcji możemy znaleźć sporo konfiguracji wyświetlaczy. Najbardziej popularną wielkością matrycy są 14 i 15.6 cala, ale w ofercie można znaleźć też mniejsze (12.5, 13, 13.5 cala) oraz większe (16.5, 17 cali) modele. Rzecz jasna, producent ma w swojej ofercie zamienniki do uszkodzonych wyświetlaczy. Popularność linii Latitude umożliwia też uzyskanie odpowiedniej matrycy z rynku wtórnego.

Gwarancja: W przypadku nowych laptopów, seria Latitude odznacza się wyjątkowo długim okresem gwarancji. Producent obiecuje nam nieodpłatną wymianę uszkodzonych części na trzy lata (z możliwością przedłużenia do okresu pięciu lat).

Obudowa: Wspomniana już obudowa, w większości komputerów z tej serii jest zrobiona z połączonego plastiku i metalu. Zdarzają się też modele, w których ten element stworzony jest z aluminium, co gwarantuje bardzo dużą wytrzymałość laptopa. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i potrzebują wytrzymałego sprzętu.

Seria komputerów Dell Latitude charakteryzuje się wieloma zaletami. Jako główne należy wymienić dużą wytrzymałość, dobrej jakości komponenty, uniwersalność spore możliwości konfiguracji czy długi okres gwarancji. Sporym atutem jest również cena. Komputery z tej serii są bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu osób, które potrzebują nowego urządzenia do pracy bądź multimediów.