piątek, 8 marca, 2024
Przewodnik po handlu kwartalnymi kontraktami futures
Handel kontraktami futures to niezwykle wygodny sposobów spekulacji na ceny aktywów finansowych. Jeśli chcesz wiedzieć jak działają kwartalne kontrakty futures, sprawdź nasz poradnik dla początkujących i zacznij pomnażać swój kapitał.

Czym są kwartalne kontrakty futures?

Kontrakt futures to pewnego rodzaju umowa kupna lub sprzedaży ściśle określonego aktywa po określonej cenie w przyszłości. Taką przyszłą datę w terminologii inwestorskiej nazywa się wygaśnięciem. To właśnie wtedy rozliczane są kontrakty futures, a zakupione aktywa zostają wówczas dostarczone.

Instrumentem finansowym dla każdego kontraktu futures może być praktycznie dowolne aktywo, w tym  między innymi akcje giełdowe, towary (tj. kawa, zboże, kakao, cukier), metale szlachetne (tj. złoto, srebro, platyna), waluty (tj. EUR, USD, CAD), odsetki, a nawet obligacje.

Kwartalne kontrakty futures od Saxo Bank Polska są rozliczane gotówkowo. Co to oznacza w praktyce? Otóż, instrument bazowy jest dostarczany w formie określonej waluty.

Na tradycyjnych rynkach finansowych, w tym na giełdzie, produkty pochodne wytwarzają znacznie większy wolumen obrotu niż pokrewne rynki spot. Na rynkach futures obserwuje się znacznie większy wolumen i lepszą płynność. Jeśli więc traderzy sądzą, że cena danego aktywa będzie w przyszłości rosła, rynek futures może się w tym przypadku okazać świetnym sposobem spekulowania na temat przyszłych zmian tych cen.

Czym różnią się kontrakty perpetualne od kwartalnych?

Zasadnicza różnica jest prosta. Kontrakty kwartalne wygasają, a perpetualne nie. Czym jeszcze się różnią te dwa instrumenty finansowe?

Niektóre kontrakty futures automatycznie wchodzą do kolejnego kontraktu po wygaśnięciu. To znaczy, że po wygaśnięciu aktualnie trwającego kontraktu, wszystkie otwarte pozycje są z zasady przenoszone do następnego. Tak właśnie działają kontrakty futures perpetualne, jednak nie na zasadzie kwartalnej.

Kolejną kluczową pomiędzy kontraktami kwartalnymi a perpetulnymi są opłaty. Jeśli inwestor handluje perpetualnymi kontraktami futures, musi płacić za finansowanie co 8 godzin. Taka opłata jest każdorazowo uiszczana przez uczestników rynku, aby cena rynkowa tego typu kontraktów futures było podobna do ceny spot. Można to porównać do stopy procentowej, która jest płacona pomiędzy traderami.

Kwartalne kontrakty futures od renomowanego brokera z łatwością pozwalają inwestorom spekulować na przyszłe ceny aktywów finansowych. Handel kontraktami futures może być także bardzo dobrym sposobem na spekulacje na rynkach kryptowalut.