piątek, 8 marca, 2024
Co można wynieść z nieudanej rekrutacji?

Branża IT jest silnie rozwijającym się rynkiem pracy. Wciąż powstające i rozrastające się firmy ciągle poszukują specjalistów do swoich zespołów, co z jednej strony oznacza większe szanse na zdobycie pracy dla programisty, a z drugiej, sporą konkurencję na jedno stanowisko. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną można potraktować jako spory sukces, zaliczający nas do grona osób, które spełniają wymagania pracodawcy. Niestety często rozmowy kwalifikacyjne nie kończą się propozycją współpracy. Należy jednak liczyć się z tym, że pomimo odpowiednich umiejętności nie uda nam się zdobyć upragnionej pracy. Poza wymaganymi umiejętnościami pracodawca szuka osób, które w jego oczach będą pasowały do jego ściśle określonego profilu kandydata. Podczas rozmowy może okazać się także, że jednak brakuje nam pewnych kompetencji. Niezależnie od powodu odmowy przyjęcia nas na stanowisko, na które aplikowaliśmy nieudana rekrutacja może być dla nas wartościowym doświadczeniem, z którego możemy wyciągnąć wiele cennych dla naszej przyszłej kariery wniosków.

Co zrobić gdy rekrutacja nie idzie po Twojej myśli?

Nawet jeżeli posiadamy szeroką wiedzę oraz doświadczenie w programowaniu w danym języku, rozmowa kwalifikacyjna może zaprowadzić nas w rejony, w których czujemy się niepewnie. Podejmując dialog z rekruterem starajmy się zatem kierować rozmowę na tematy, w których jesteśmy mocni. Rozmawiając na temat tego co nas pasjonuje, o swoich osiągnięciach, zrealizowanych projektach, czy udziale konferencjach i szkoleniach programistycznych, w którym braliśmy, pokarzemy się w lepszym świetle, zwiększając tym samym szansę na zatrudnienie. W sytuacji, gdy otrzymamy pytanie dotyczące kwestii nam obcych, warto umieć przyznać się otwarcie do braku styczności z konkretnym zagadnieniem, a nie udawać że posiadamy wiedzę na temat, o którym nie mamy bladego pojęcia. Równocześnie dobrze wykazać chęcią dowiedzenia się więcej na ten temat. Pozwoli to na pozostawienie dobrego wrażenia na rekruterach, o nas jako osobie nie bojącej się wyzwań i gotowych do poszerzania swoich kompetencji.

Co zrobić gdy rozmowa kwalifikacyjna nie zakończy się podjęciem współpracy?

Negatywna odpowiedź na rekrutację to nie koniec świata i nie powinniśmy się zrażać odmową zatrudnienie. Z każdej rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy wyciągać wnioski, dlatego warto po spędzić chwilę na rozmowę rekruterem o powodach naszego nieprzyjęcia na stanowisko, na które aplikowaliśmy. Informacja zwrotna pozwoli nam poznać swoje braki w wiedzy koniecznej do osiągnięcia wybranego stanowiska, czy popracować nad innymi kompetencjami, które stanęły na przeszkodzie naszego zatrudnienia. Dobrym pomysłem jest też prośba o polecenie konkretnych materiałów do poszerzenia swojej wiedzy w wybranych tematach. Pomoże to w podjęciu kroków, które w przyszłości zwiększą nasze szanse na zatrudnienie u innego pracodawcy. Nic nie stoi również na przeszkodzie aplikowania ponownie do tej samej firmy. Pozostawiając po sobie dobre wrażenie jako osoba, rządna wiedzy oraz zdobywając nowe umiejętności, których zabrakło przy poprzednim spotkaniu z pewnością zyskamy w oczach przyszłego pracodawcy i umocnimy swoją pozycję kandydata na pracownika.

Źródło: TeamQuest – Praca IT