piątek, 26 kwietnia, 2024
Przenośne rejestratory temperatury – w jakich branżach znajdują zastosowanie?

Rejestratory temperatury to urządzenia, które umożliwiają monitorowanie temperatury i wilgotności powietrza. Optymalne wartości tych parametrów są określone dla niektórych produktów przez przepisy. Zbyt wysoka lub za niska temperatura powietrza, może doprowadzić do strat w postaci zniszczonych produktów, m.in.: w magazynach i chłodniach. W jakich branżach znajdują zastosowanie tego typu urządzenia?

Bezprzewodowy rejestrator temperatury – zastosowanie

Bezprzewodowy rejestrator temperatury to urządzenie, które wchodzi w skład systemu monitorującego parametry powietrza w pomieszczeniach stacjonarnych oraz pojazdach dostawczych. Urządzenia są wygodne, ponieważ można je rozmieścić w dowolnych miejscach, bez konieczności zastosowania przewodów transmisyjnych. Natomiast używane są we wszystkich branżach, w których konieczny jest pomiar temperatury powietrza i uzyskiwanie dokładnego odczytu wyników – zarówno na etapie produkcji, transportu, jak i przechowywania produktów. Z tego względu znajdują zastosowanie w następujących branżach:

  • Logistyczna – używane są w magazynach z produktami, które muszą być przechowywane w określonej temperaturze i wilgotności powietrza.
  • Medyczna i przemysł farmaceutyczny – produkcja oraz przechowywanie leków w różnej postaci, musi odbywać się w określonej temperaturze, aby nie straciły swych właściwości. Dlatego urządzenia te są stosowane w: aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, przychodniach, szpitalach oraz pojazdach przewożących leki.
  • Spożywcza – większość produktów spożywczych, warzyw i owoców jest wysoce podatna na przedwczesną utratę przydatności ze względu na działanie zbyt wysokiej lub niskiej temperatury. Natomiast rejestratory temperatury pozwalają utrzymać prawidłowe jej wartości i zapobiec stratom. Dlatego często są montowane w sklepach i hurtowniach spożywczych, restauracjach, winnicach, szklarniach oraz przedsiębiorstwach produkujących żywność.
  • Kultura i sztuka – niektóre dzieła sztuki, tj. obrazy wymagają przechowywania w odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. W przeciwnym razie może dojść  do ich zniszczenia. Dlatego rejestratory wykorzystywane są w galeriach sztuki, muzeach oraz magazynach muzealnych.
  • Metalurgiczna  i hutnicza – prawidłowa temperatura na każdym etapie produkcji stali lub innych stopów jest niezbędna do wytworzenia wysokiej jakości produktów. Dlatego huty oraz przedsiębiorstwa wytwarzające tego typu produkty, często są wyposażone w systemy monitorowania temperatury.

Jak działa bezprzewodowy rejestrator temperatury?

Bezprzewodowy rejestrator temperatury jest zsynchronizowany z dedykowanym oprogramowaniem, które umożliwia stały dostęp do wyników pomiarowych. W razie przekroczenia ustalonych wartości temperatury lub wilgotności powietrza, system wysyła powiadomienie do użytkownika w formie sms, e-mail, itd. To pozwala szybko zareagować i zapobiega stratom finansowym. Dane są zapisywane w chmurze lub bezpośrednio w pamięci urządzenia. Natomiast połączenie może odbywać się drogą radiową, za pomocą WIFI lub sieci komórkowej. To sprawia, że osoba odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowych parametrów powietrza w danym pomieszczeniu, może szybko uzyskać dostęp do potrzebnych informacji. Natomiast sterowanie urządzeniem na odległość nie stanowi problemu. Większość modeli umożliwia monitorowanie temperatury i wilgotności powietrza w czasie rzeczywistym. Ponadto, bezprzewodowy rejestrator temperatury można podłączyć do kilku sond, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zakres pomiarowy może wynosić od -25°C do +85 °C – w zależności od modelu. Każdy typ posiada odpowiedni akumulator, który zapewnia długie działanie, a system wysyła alert w razie rozładowania.

Przenośne rejestratory są niezbędne w celu zapewniania optymalnych parametrów powietrza w pomieszczeniu, w którym przechowywane są i transportowane produkty spożywcze lub farmaceutyczne. Ponadto są wymagane w branżach, w których kontrolowanie temperatury powietrza jest niezbędne podczas procesu produkcji.

źródło: omnic.pl – rejestratory temperatury