piątek, 8 marca, 2024
Jak zostać poliglotą, czyli sztuka nauki języków

Bez języka dzisiaj ani rusz – to nie ulega wątpliwości. Co ciekawe, perfekcyjna znajomość angielskiego również już nie wystarczy, by osiągnąć sukces zawodowy i realizować swoje pasje. Coraz więcej osób dąży do opanowywania kilku języków i zapisuje się również na kursy hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego czy włoskiego. Bycie poliglotą to nie tylko swego rodzaju trend, lecz także konieczność w dzisiejszych czasach. Niestety bardzo często nauka języków obcych mylnie postrzegana jest jako coś mozolnego, trudnego i czasochłonnego. Podpowiadamy więc, jakie są sposoby na efektywne przyswajanie języków.

Słownictwo to podstawa

Najważniejsze jest, aby nie zniechęcać się do nauki – traktować z dystansem drobne niepowodzenia i wyznaczać sobie mniejsze i większe cele.

Najwięcej czasu należy poświęcić nauce słownictwa, które jest bazą do opanowywania języka. Zacząć należy od słów absolutnie niezbędnych podczas codziennej komunikacji. Najlepiej wybrać sobie stałą liczbę słówek do przyswojenia każdego dnia. Ważne jest również, aby zapoznać się z ich łączliwością, a także z całymi zwrotami – to ułatwi budowanie zdań i prostych komunikatów i pozwoli na używanie języka w praktyce już w początkowej fazie nauki. Również od początku edukacji warto słuchać wypowiedzi w danym języku, które pozwolą osłuchać się z mową oraz nauczyć się poprawnej wymowy.

Systematyczność

Praktyka i trening czynią mistrza – również w kwestii nauki języka niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego czy innego języka, dlatego kluczem jest systematyczność. Odpowiednia samoorganizacja i konsekwencja są więc kluczowe. Lepszy efekt da metoda małych kroków, a więc codzienne przyswajanie niewielkiej partii materiału, niż cotygodniowe opanowywanie ogromu słówek i gramatyki. Nie wolno zapominać również o powtórzeniach poprzednich porcji słownictwa.

Kontakt z językiem

Obcowanie z językiem, którego się uczymy, pozwala się z nim oswoić i nabrać swego rodzaju intuicji czy wyczucia. Nie oznacza to jednak, że należy wyjechać do kraju, w którym dany język obowiązuje! Można robić to w zdecydowanie łatwiejszy sposób – słuchając utworów muzycznych, oglądając filmy bez napisów czy przeglądając zagraniczne portale. To zdecydowanie ułatwi naukę, będzie pomocne w przyswajaniu słówek i stosowaniu zasad gramatycznych.

Podczas nauki kilku języków na raz dobrym wyjściem jest wybranie jednego najważniejszego języka, na który będziemy kłaść nacisk, przede wszystkim wtedy, gdy okaże się, że przyswajane języki są do siebie podobne. Dobre opanowanie jednego systemu i słownictwa pozwoli na szybsze opanowywanie analogicznych struktur. Warto także troszczyć się o poznawanie obcej kultury i zwyczajów, tak aby nie stracić zamiłowania do danego języka i wzniecać w sobie chęć jego nauki.

Źródło: Szkoła językowa 123way.pl