piątek, 8 marca, 2024
Podstawowe rodzaje czekolady – skład, smak i aromat

Czekolada towarzyszy ludzkości od czasów Majów i Azteków i po dziś dzień nieprzerwanie króluje wśród słodyczy. Jest ceniona nie tylko za smak i aromat, ale również za pozytywny wpływ na ludzki organizm (m.in. poprawia nastrój, redukuje stres, stymuluje wytwarzanie endorfin). Znawcy czekolady mają świadomość dostępności różnorodnych jej wariantów. Natomiast przeciętny konsument powinien znać chociaż jej podstawowe rodzaje.

Jak powstaje czekolada?

Czekolada naturalna tworzona jest z kakaowca, a konkretnie z jego ziaren. Aby produkt mógł w ogóle nazywać się czekoladą, musi składać się z minimum 35% z suchej masy kakaowej. Ziarna kakaowca po zebrania poddawane są fermentacji, suszeniu i rozcieraniu. Oprócz samej masy kakaowej do czekolady dodawane są różne składniki, takie jak mleko, wanilia czy bakalie, które determinują jej ostateczny smak, barwę i konsystencję. Czekolada naturalna ze względu na sposób przygotowania i skład dzieli się na kilka rodzajów.

Czekolada gorzka

Ten rodzaj czekolady składa się z trzech składników – miazgi kakaowej (której zawartość wynosi od 70% do 95% składu produktu), tłuszczu kakaowego i cukru. Czasami przy produkcji wykorzystywana jest też wanilia. Czekolada gorzka charakteryzuje się ciemną, głęboką barwą oraz kruchą konsystencją. Jeśli zaś chodzi o smak, to jest on wyrazisty i nasycony gorzkimi nutami. Wyjątkową jej odmianą jest czekolada surowa gorzka, którą od swojej klasycznej siostry odróżnia fakt, iż ziarna kakaowca, z których powstaje, nie są prażone, a konszowanie (proces polegający na mieszaniu czekolady celem wzmocnienia jej walorów smakowych) odbywa się na zimno. Ponadto do miazgi kakaowej są dodawane wyłącznie pochodne kakao, więc czekolada surowa gorzka to odpowiedni produkt dla wegan czy osób uczulonych na laktozę.

Czekolada deserowa

Czekolada deserowa, podobnie jak czekolada gorzka, składa się z miazgi kakaowej, ale jej zawartość jest nieco mniejsza (waha się w przedziale od 30% do 75%). Resztę produktu stanowi zwykle cukier, tłuszcz kakaowy i dodatki. Mniejsza ilość masy kakaowej, a większa ilość cukru skutkuje dużo słodszym smakiem deseru. Jeśli zaś chodzi o barwę, to jest ona jaśniejsza od czekolady gorzkiej, ale ciemniejsza od czekolady mlecznej. Warto dodać, iż wraz ze wzrostem zawartości cukru, zwiększa się też ogólna kaloryczność czekolady.

Czekolada mleczna

Po czekoladę mleczną sięga zdecydowanie najwięcej konsumentów. W swoim składzie zawiera ona z reguły nie więcej niż 50% miazgi kakaowej, a reszta to cukier i tłuszcze. W tym przypadku zasadniczą różnicą jest natomiast obecność mleka, która sprawia, że konsystencja tabliczki mlecznej czekolady jest bardziej plastyczna i łatwiej rozpuszczalna. Ponadto mleko zastępuje gorycz ziaren kakaowca łagodnością i słodyczą. Wśród czekolad brązowych, czekolada mleczna jest zdecydowanie najjaśniejsza oraz przybiera ciepłą barwę.

Czekolada biała

Jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych rodzajów czekolady. Przez specjalistów często nie jest ona nawet traktowana jako czekolada naturalna, a raczej jako wyrób czekoladopodobny. Wynika to z faktu, iż w jej składzie nie znajdziemy miazgi kakaowej, a jedynie tłuszcz kakaowy. Skład dopełniają cukry, które sprawiają, że jej struktura jest kremowa, a smak wyjątkowo słodki. Z jednej strony jest to zatem świetna opcja dla osób uwielbiających skrajnie słodkie smaki, ale z drugiej smak ten przez specjalistów jest często określany jako zbyt „płaski”. Należy też mieć na uwadze, że to najbardziej kaloryczna z czekolad. Występuje ona często jako kuwertura biała, czyli produkt do rozpuszczenia służący do przygotowywania pitnej czekolady białej oraz mlecznej.

Czekolada różowa

Różowa czekolada powstała w 2017 r. i mimo fantazyjnego koloru jest całkowicie naturalna, pozbawiona sztucznych barwników. Wynika to z faktu, że powstaje z nasion tzw. kakaowca rubinowego. Od 2018 roku jest powszechnie dostępna w sprzedaży, a konsumenci często zwracają uwagę na jej jagodowe nuty smakowe. Czekolada rubinowa, bo tak jest też nazywana, poza wyjątkowym smakiem cechuje się nieco delikatniejszą konsystencją.

Świat czekolady jest bardzo różnorodny, a w niektórych przypadkach również nieco zaskakujący. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na surową czekoladę gorzką, białą kuwerturę, klasyczną mleczną czekoladę, czy czekoladę deserową z dodatkami, zawsze będzie ona smaczną przekąską i ucieszy każde podniebienie.

źródło: octochocolate.pl –  raw cocoa czekolada