Hydrauliczny dźwig samochodowy staje się coraz powszechniejszy, przede wszystkim w branży budowlanej oraz transportowej. Przedsiębiorstwa chętnie z niego korzystają przede wszystkim z powodu uniwersalności oraz funkcjonalności.
Pojazd wyposażony w żuraw pozwala nie tylko na przewożenie dowolnych towarów, ale także ich załadunek oraz rozładunek. Eliminuje to konieczność wynajmowania z jednej strony ciężarówki do transportu oraz specjalistycznych dźwignicy do manipulowania ładunkiem. Możemy wymienić mnóstwo takich dóbr, których załadunek oraz rozładunek nie należy do najprostszych zadań ze względu na ich specyficzny kształt, wielkość czy ciężar, np. specjalistyczne maszyny i urządzenia budowlane.
HDS – o czym należy pamiętać?
Przed podjęciem decyzji o chęci wynajęcia takiego pojazdu należy zapoznać się z charakterystyką tego rozwiązania. Przede wszystkim, jego obsługa wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, co wynika z przepisów prawa. Osoba przystępująca do egzaminu musi:
- być pełnoletnia,
- posiadać prawo jazdy kategorii C,
- uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora.
Kwalifikacje są nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego po ukończeniu kursu z wynikiem pozytywnym i zdaniu egzaminu państwowego. Dopiero taka osoba może być operatorem maszyn w kategorii IIZ (tzw. żurawie przenośne).
Obsługa specjalistycznego sprzętu, jakim jest ciężarówka HDS wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa użytkowania. Przepisy prawa dotyczące obszaru BHP uściślają wymagania w zakresie obsługi tego rodzaju maszyn, które powinniśmy znać i bezwzględnie stosować w praktyce. W innym wypadku narażamy swoich pracowników na utratę zdrowia lub życia, a także własną firmę na konsekwencje prawne.
Jak każde inne urządzenie, również pojazd wraz z żurawiem podlegają zasadom eksploatacyjnym, do których zalicza się serwisowanie oraz eksploatacja. Przed wynajęciem ciężarówki warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi uzupełniania płynów eksploatacyjnych, konserwowania itp.
Zamówienie HDS – od czego zacząć?
Naszym pierwszym krokiem powinien być wybór rodzaju takiej ciężarówki. Głównym kryterium podziału jest umiejscowienie dźwignicy na pojeździe:
- pojazdy z żurawiem sztywnie zamontowanym na podwoziu pojazdu z wysięgnikiem obracającym się i zmieniającym wysięg;
- pojazdy z żurawiem umiejscowionym tuż za kabiną kierowcy (transport, przeładunek);
- dźwignica zamontowana w tylnej części pojazdu;
- ciężarówka z żurawiem w środkowej części nadwozia;
- wyposażone w specjalistyczne chwytaki, np. do drzewa.
Jest to ogólny, podstawowy podział, który nie do końca rozróżnia nam wszystkie modele takich ciężarówek. Musimy również zwrócić uwagę na podstawowe parametry techniczne:
- pojemność skrzyni ładunkowej [m3] oraz jej ładowność [t],
- wysięg dźwignicy wyrażony w [m] – jak daleko możemy sięgnąć towar w celu jego załadunku/rozładunku,
- nośność dźwignicy wyrażona w [t],
- wielkość pojazdu ,która musi być dostosowana do warunków panujących na obsługiwanej nieruchomości, np. wielkość bramy czy możliwości manewrowania.
Parametry dotyczące samej ciężarówki również są istotne (np. kiedy będziemy z niej korzystali w trudnym terenie na nieutwardzonej powierzchni, śniegu czy nierównym terenie), dlatego warto zwrócić uwagę na moc silnika, jego pojemność, stan techniczny zawieszenia czy napęd na cztery koła (HDS-y terenowe).
Obecnie, mamy dostęp do przebierania w wielu ofertach dostępnych przede wszystkim w Internecie. Warto poświęcić trochę czasu i w pierwszej kolejności dokładnie określić swoje potrzeby, dzięki czemu nasz wybór będzie optymalny. W dalszej kolejności, powinniśmy dokładnie zapoznać się z dostępnymi ofertami pod kątem warunków wynajmowania:
- cena za godzinę,
- stan techniczny pojazdu,
- ewentualna gwarancja naprawy w razie awarii sprzętu w czasie pracy,
- odległość od miejsca lokalizacji pojazdu (konieczność jego przemieszczenia w miejsce docelowe).
Usprawnienie codziennej działalności operacyjnej poprzez wykorzystanie pojazdu z zamontowaną dźwignicą może poprawić kondycję przedsiębiorstwa. Oszczędność środków finansowych oraz czasu przekłada się na wyższy zysk.
Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS