środa, 19 czerwca, 2024
Karnisz do nowoczesnego mieszkania? Jaki model wybrać?

Karnisz w aranżacji okien to ciekawy dodatek. Wytrzymałość, płynność działania, wiele modeli do wyboru, równoległy montaż firan oraz zasłon to tylko niektóre zalety rozwiązania. Jaki model karnisza wybrać do nowoczesnego wykończenia?

Najciekawsze rodzaje karniszy i wskazówki aranżacyjne do nowoczesnych wnętrz

Karnisz pojedynczy wykonany z metalu to rozwiązanie do cięższych firanek lub zasłon, ponieważ występuje w wielu grubościach i cenowo wypada znacznie lepiej od innych rodzajów karniszy, chociażby podwójnych. Karnisz czarny mat pasuje do neutralnej kolorystyki stosowanej przy wykończeniu i nie rzuca się tak bardzo w oczy, co pozwala na większą ekspozycję eleganckich firanek. Jakość karnisza różnicuje też zakończenie, albo proste, albo bardziej artystyczne, designerskie w stylu rustykalnym, przechodzące czasami w spiralę. Karnisze z reguły dobiera się do koloru mebli i do stylu oświetlenia pomieszczenia. Ciepłe oświetlenie można kontrastować z nieco zimniejszymi karniszami i odwrotnie. Karnisz czarny mat doskonale komponuje się z elementami szklanymi oraz aluminiowymi. Czerń wyróżnia całą kompozycję okna i umożliwia doskonałe rozdzielanie stref pomieszczenia. Na rynku występują karnisze drewniane, plastikowe oraz metalowe. Drewno pasuje bardziej do aranżacji w stylu prowansalskim, ale niekoniecznie nowoczesnym. Metal to znacznie lepsze rozwiązanie ze względu na trudność uszkodzenia. Metal nie wymaga dodatkowego zabezpieczania powierzchni.

Możliwość zautomatyzowania karniszy

Niektóre karnisze spotyka się nawet z silnikami elektrycznymi. To umożliwia przesuwanie firanek pilotem. Większość karniszy pojedynczych można samodzielnie rozszerzyć o podobne funkcje zgodnie z ideą inteligentnej aranżacji. Zautomatyzowany karnisz przydaje się najbardziej w dużych, raczej komercyjnych pomieszczeniach, gdzie nie ma czasu na ręczne przesuwanie ciężkiego materiału. Karnisz montuje się zwyczajowo na ścianie oraz suficie w zależności od możliwości lokalowych. Nietypowe okna wymagają wprowadzenia łączników lub dodatkowych drążków, które nie zaburzają jednak wyglądu okna. Karnisz dobiera się dopiero po określeniu stylu aranżacji nieruchomości, nigdy wcześniej, ponieważ każdy element odstający wizualnie od reszty wnętrza zaburza równowagę. Prosty karnisz pojedynczy to delikatny akcent w nowoczesnym wnętrzu. W zestawie z karniszem występują żabki, agrafki, wsporniki, często końcówki do wymiany.

Podsumowanie zagadnienia i na jakie karnisze lepiej uważać?

Metalowy karnisz czarny mat to bardzo eleganckie rozwiązanie do nowoczesnej aranżacji i sposób na ciekawą dekorację stolarki okiennej. Najgorsza opcja to natomiast szyny plastikowe, wykonane z tworzyw sztucznych, opadające pod ciężarem firanek. Do nowoczesnego wnętrza nie warto wybierać artystycznych końcówek karnisza, tylko możliwie minimalistyczne, czyli kule, kwadraty, ogólnie formy geometryczne. Bogato zdobione zakończenia wyglądają tandetnie. Wszystkie rozwiązania najlepiej przetestować w programach do wizualizacji lub po kontakcie z profesjonalnym dekoratorem.