środa, 19 czerwca, 2024
Klimatyzacja – sposób na czyste powietrze w pomieszczeniu

Jaki jest najlepszy sposób na oczyszczenie powietrza w pomieszczeniach? Odpowiedź na to pytanie wydaje się wyjątkowo prosta. To zakup klimatyzatora.

Zadbaj o czyste powietrze w każdym pomieszczeniu

Naukowcy zajmujący się badaniem czystości powietrza potwierdzili, iż to, czym oddychamy w naszych domach czy pomieszczeniach firmowych, wcale nie różni się jakością od powietrza, które znajduje się na zewnątrz. Przez otwarte/uchylone okna przedostaje się kurz, brud, pyłki, wirusy, bakterie, jak również alergeny i szkodliwe dla zdrowia spaliny oraz opary. Ponadto, zarówno w okresie zimowym wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, jak i latem polskie miasta – te duże i te całkiem niewielkie – duszą się w wyniku wszechogarniającego smogu. Niska emisja gazów cieplarnianych, pochodnych spalania węgla, spalin samochodowych, które przedostają się przez wentylację czy szczeliny – wszystko to powoduje, że mimo pozamykanych okien oddychamy zanieczyszczeniami także w naszych domach, mieszkaniach czy miejscach pracy.

Rozwiązaniem tego problemu jest oczyszczanie powietrza – albo za pomocą specjalnych oczyszczaczy, albo systemów klimatyzacji. Zaletą tych ostatnich jest wielofunkcyjność, którą można wykorzystać nie tylko do oczyszczania powietrza, ale także do tworzenia przyjaznych warunków temperaturowych w pomieszczeniach.

Chorobotwórcze pyłki i wirusy

Unoszące się w powietrzu pyłki i alergeny mogą być przyczyną zaostrzenia kataru siennego czy łzawienia spojówek, jak również powodować nieprzyjemne drapanie w gardle. Wirusy i bakterie, które wędrują wraz z cyrkulacją powietrza są niebezpieczne nie tylko dla osób chorych czy cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości. Wiadomym jest, że ciężkie postaci grypy, różyczka, ospa wietrzną, ptasia grypa czy inne, groźne dla życia choroby zakaźne przenoszą się drogą kropelkową. Podejmując w swoim domu lub na terenie firmy różne osoby, możemy narazić się na zakażenie. Wydychane przez nich powietrze jest skażone wirusami i szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

Metoda na uzyskanie czystego powietrza, bez zbędnego wysiłku – klimatyzator

Systemy klimatyzacji mogą zapewnić idealny mikroklimat i sprawić, że powietrze w Twoim domu i firmie będzie czyste i bezwonne. Wiadomym jest, że unoszące się we wnętrzu zapachy, również mogą wywołać lub nasilać alergie. Klimatyzatory pozwalają na pozbycie się każdego, nawet bardzo mocnego aromatu np. perfum czy drażniących kompozycji zapachowych (acetonu, rozpuszczalników, benzyny), jak również każdego rodzaju zanieczyszczeń powietrza.

Na rynku istnieją klimatyzatory z czułymi filtrami, służącymi do oczyszczania powietrza. Regularnie serwisowany klimatyzator skutecznie szybko i bezproblemowo „zbiera” z powietrza mnóstwo alergenów, którymi zwyczajowo oddychasz, przebywając w pomieszczeniach firmowych czy domowych. Co istotne, urządzenia tego typu znacznie redukują ilość unoszącego się kurzu, pyłu i drobnoustrojów z powietrza, co jest natychmiast odczuwalne, szczególnie u osób cierpiących na astmę, obturacyjną chorobę płuc, nowotwory układu oddechowego czy dusznicę bolesną i dolegliwości kardiologiczne. Czyste powietrze jest istotne także dla małych dzieci, które są szczególnie podatne na negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza oraz drobnoustroje chorobotwórcze. System ten, działa niczym ssak. Układ chłodzenia „wciąga” wyżej wymienione zanieczyszczenia do środka, ale nie powoduje ich ponownego wydostają się na zewnątrz.

W przypadku niektórych klimatyzatorów – na przykład marki Toshiba, urządzenia wyposażono w tryb samooczyszczania. Polega on na tym, że wewnątrz układu redukuje się wilgoć, przez co obniża się ryzyko namnażania bakterii, wirusów i przede wszystkim grzybów, odpowiedzialnych za choroby układu oddechowego i alergie wziewne.

Czyste powietrze jest niezbędne do efektywnej pracy i wygodnego odpoczynku. Daje gwarancję, że zapewniamy sobie, współpracownikom czy domownikom możliwość oddychania pełnowartościowym powietrzem, bez ryzyka alergii, zachorowań czy złego samopoczucia związanego z wdychaniem zanieczyszczonego gazu.

Źródło: http://clima.com.pl/