wtorek, 18 czerwca, 2024
Praca barmana bez tajemnic

Praca barmana, kojarzona głównie ze staniem za barem i rozlewaniem drinków, gdy przyjrzeć się jej bliżej jawi się o wiele bardziej skomplikowana. Jest też dużo bardziej wymagającym zawodem, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka, przede wszystkim za sprawą nocnych godzin pracy i wielogodzinnego stania na nogach.

Na czym polega praca barmana

Praca barmana m.in polega na przygotowaniu sobie miejsca pracy, a to znaczy, że w wielu lokalach gastronomicznych barman zajmuje się zaopatrywaniem baru i tak naprawdę tworzeniem oferty dla klientów pod kątem różnorodności trunków. Serwowanie drinków to przecież nie tylko nalewanie alkoholu z butelki, to też tworzenie oryginalnych, niebanalnych i urozmaiconych koktajli alkoholowych. Dlatego barman odpowiada za zaopatrzenie baru oraz za wszystko co dzieje się za barem. Jego miejsce pracy musi być zorganizowane komfortowo, tak by przy dużym obłożeniu lokalu mógł sprawnie serwować drinki.

Barman odpowiada również za całą sferę papierkową dot. sprzedaży w barze. Musi dbać o prawidłowe rozliczanie sprzedaży i porządek w dokumentacji. Do jego obowiązków należy również czysto fizyczne już utrzymywanie baru w nienagannym porządku. A dopiero tak naprawdę na samym końcu praca barmana polega na serwowaniu drinków.

Ile zarabia barman?

Zarobki barmana zależą od wielu czynników, m.in. lokalizacji, doświadczenia barmana oraz jego umiejętności. Szacuje się, że średnie wynagrodzenie barmana wynosi ok. 1600 zł netto, przy czym ok. 25% pracowników tej branży zarabia mniej, natomiast kolejne 25% zarabia więcej od średniej, bo ok. 2000 zł netto. Oczywiście kwota ta nie zawiera napiwków, które są nieodłączną częścią tego zawodu i w sposób znaczny wpływają na wysokość miesięcznego uposażenia.

Na wysokość zarobków barmana ogromny wpływ ma lokalizacja danego lokalu, również geograficznie. Najwięcej zarabiają barmani pracujący w województwie mazowieckim, bo jest to średnio 1880 zł netto, potem w województwie pomorskim oraz wielkopolskim. Najniższe zarobki w tym zawodzie występują w województwie podkarpackim, bo jest to ok. 1530 zł netto, świętokrzyskim oraz warmińsko – mazurskim. Najwięcej zarabia barman pracujący w Warszawie, potem w Sopocie i Nowym Sączu.

W jaki sposób zostać barmanem?

W uzyskaniu pracy barmana może pomóc ukończenie szkoły gastronomicznej lub studiów na kierunkach o profilu związanym z hotelarstwem. Najpewniejszym jednak sposobem na zatrudnienie jest ukończenie kursów barmańskich. Kursy barmańskie to stricte nauka konkretnego i wąskiego zawodu. Kursanci poznają alkohole, uczą się ich zasad mieszania z punktu widzenia smaku, ale i wyglądu, poznają techniki sprzedaży i zarządzania miejscem pracy. Po zakończeniu kursu kursant zdaje egzamin i uzyskuje certyfikat. Kurs przygotowujący do zawodu barmana jest zawsze płatny, a jednocześnie wcale nie jest łatwo go zdać. Wszystkim bowiem zależy na rzetelnych umiejętnościach, które będą decydowały również o zarobkach.

Jakie cechy powinien posiadać barman?

Dobry barman powinien przede wszystkim być komunikatywny i mimo, że to banał, ale powinien lubić ludzi i być ich ciekawy. Dzięki temu będzie potrafił nawiązać kontakt z klientem, który przekłada się ostatecznie również na jego zarobki. Barman musi być otwarty i tolerancyjny, pozbawiony cynizmu, o który bardzo łatwo w tej pracy. Poza tym powinien posiadać zdolności organizacyjne, przydaje się też elokwencja i dobra edukacja, by z każdym klientem znaleźć płaszczyznę do rozmowy. I na końcu oczywiście musi wykazać się wiedzą na temat alkoholi i poszczególnych drinków.

Inspiracja: msbis.com – kurs barmański online