czwartek, 3 października, 2024
Niedosłuch u dzieci – badania i metody leczenia

Problemy ze słuchem to problem, który dotyczy dużej części społeczeństwa. Niestety, niedosłuch coraz częściej diagnozowany jest również u dzieci. Szacuje się, że nawet 20% dzieci i młodzieży może mieć tego typu zaburzenia. Problemy niedosłuchu u dzieci mogą mieć wiele przyczyn. Jest to m.in. przebywanie w hałasie, częste, nieleczone stany zapalne ucha, urazy, nieumiejętnie czyszczenie uszu, stosowanie leków, których skutkiem uczonym może być uszkodzenie nerwu słuchowego. Zdarza się, że niedosłuch jest wrodzony, ale w tym wypadku diagnoza stawiana jest już w szpitalu, w trakcie badań przesiewowych. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej postawić diagnozę i wdrożyć leczenie.

Niepokojące sygnały

Wykrycie niedosłuchu u dzieci nie jest łatwe. Wielu rodziców bagatelizuje sygnały, które mogą świadczyć o tym, że maluch źle słyszy. Warto się temu przyjrzeć, bo im szybciej wykryta wada, tym szybciej można pomóc dziecku i zadbać o jego prawidłowy rozwój. Sygnały, które powinny zaniepokoić rodziców to:

  • pogłaśnianie dźwięku w telewizorze,
  • częste prośby dziecka o powtarzanie komunikatów,
  • niereagowanie na polecenia,
  • niewyraźna, zniekształcona mowa,
  • problemy z nauką,
  • problemy z koncentracją i skupieniem uwagi.

Konsekwencje niedosłuchu u dzieci

Niedosłuch to poważny problem, który wywołuje szereg nieprzyjemnych konsekwencji. U najmniejszych dzieci mogą pojawić się zaburzenia mowy, maluchy mają problem z wymową, nie są w stanie powtarzać niektórych słów czy zwrotów, rozwój mowy jest mocno opóźniony. W późniejszych latach dochodzą problemy z nauką, pisaniem i czytaniem. Dzieci nie mogą się skupić, ciężko im skoncentrować się na lekcji, ponieważ nie słyszą, co mówi nauczyciel. Nauka przychodzi im z dużą trudnością, niewiele wynoszą ze szkoły. Rozwiązaniem może być aparat słuchowy, który pomoże w nauce i przyswajaniu wiedzy, przekazywanej przez nauczyciela.

Problemy ze słuchem u dzieci – co robić?

Niedosłuch u dzieci budzi przerażanie u rodziców, którzy obawiają się, że dzieci całkowicie stracą słuch. Bardzo ważne znalezienie jest dobrego specjalisty, który zdiagnozuje dziecko i zaproponuje najlepsze metody leczenia. Aby ocenić stopień niedosłuchu, należy udać się do laryngologa lub audiologa, który doskładanie obejrzy uszy, wykona niezbędne badania. U dzieci wykonuje się badania słuchu, w których maluchy nie muszą brać czynnego udziału. Są to:

  • audiometria tonalna zabawowa,
  • audiometria mowy,
  • otoemisję akustyczna,
  • tympanometria
  • audiometria impedancyjną z odruchami z mięśnia strzemiączkowego
  • odpowiedzi słuchowe z pnia mózgu,

Badanie słychu u dziecka pozwala określić poziom niedosłuchu. Jeżeli ubytek zostanie potwierdzony, istnieje kilka możliwości leczenia. Czasami wystarczy leczenie farmakologiczne, w niektórych przypadkach należy wdrożyć inne metody. Jeżeli ubytek słuchu spowodowany jest uszkodzeniem ucha zewnętrznego, najlepszym wyjściem jest operacja. W innych wypadkach stosuje się aparaty słuchowe, które poprawiają komfort życia i umożliwiają normalne funkcjonowanie. Skuteczną metodą jest wszczepienie implantu do ucha środkowego. Sposób leczenie i wybór aparatu musi być zawsze dobrany indywidualnie do każdego dziecka. Obecnie dostępne są różnego rodzaju aparaty słuchowe, które uwiesza się w uchu. Są to m.in. aparaty pudełkowe, zauszne, wewnątrzuszne oraz najbardziej nowoczesne, aparaty całkowicie wewnątrzkanałowe. Dobrze dobrane, pozwalają dzieciom na swobodne komunikowanie się oraz interakcje z rówieśnikami. Nowoczesne aparaty są nie tylko skuteczne, ale również atrakcyjne wizualnie. Dzięki temu dzieci nie wstydzą się ich nosić, mogą wybrać model w ulubionym kolorze, w ciekawej formie.

Niedosłuch u dzieci to poważny problem, ale dzięki szybkiej diagnozie i zastosowanie odpowiednich aparatów słuchowym, można go szybko rozwiązać. Najważniejsze jest, aby zadziałać w momencie zauważenia problemu, dzięki temu dzieci będą miały szanse na prawidłowy rozwój i szybkie dogonienie swoich rówieśników.