wtorek, 23 kwietnia, 2024
Części zamienne do sprężarek i układów sprężonego powietrza

Regularny przeglądy  sprężarek, skrupulatna konserwacja oraz reagowanie na sygnały o potencjalnych problemach mogą pomóc w minimalizacji awarii i przedłużeniu żywotności sprężarek i układów sprężonego powietrza. Jakie części do kompresorów wymienia się najczęściej? Czy warto stosować zamienniki, czy korzystać wyłącznie z oryginalnych części?

Jakie części zamienne najczęściej wymienia się w układach sprężonego powietrza? 

W układach sprężonego powietrza istnieje kilka części, które są podatne na zużycie i wymagają regularnej konserwacji lub wymiany. Zazwyczaj wymiany dokonuje się w następstwie przeglądów lub w trakcie serwisowania maszyn. Jednymi z najczęściej wymienianych materiałów eksploatacyjnych są filtry powietrza, które są używane do usuwania zanieczyszczeń stałych, ciekłych i gazowych z powietrza. Filtry powietrza wymagają regularnej wymiany w celu utrzymania czystości sprężonego powietrza i ochrony sprężarki. Jednocześnie czyste filtry gwarantują odpowiednią przepustowość i utrzymanie ciśnienia i wydajności układu sprężonego powietrza. W przypadku sprężarek olejowych regularnej wymaga również czynnik smarujący. Olej wymieniany powinien być zgodnie z zaleceniami producenta. Warto wiedzieć, że stary lub zanieczyszczony olej może prowadzić do awarii sprężarki. Pamiętaj także o systematycznym sprawdzaniu poziomu oleju w kompresorze i w razie niedoborów uzupełniaj go do wymaganego poziomu.

Systematycznej wymianie podlegają także filtry oleju. Są one stosowane w systemach z olejem do eliminacji zanieczyszczeń i utrzymania czystości oleju. Regularna wymiana filtrów oleju jest kluczowa dla utrzymania prawidłowej pracy sprężarki. Innym rodzajem filtrów, o wymianie których należy pamiętać, są filtry separacyjne. W systemach olejowych stosowane są do oddzielania oleju od sprężonego powietrza. Wymiana filtrów separacyjnych jest ważna dla utrzymania skuteczności tego procesu.

W przypadku kompresorów z napędem pasowym w trakcie serwisu często wymieniane są także pasy klinowe, które są odpowiedzialne za przekazanie mocy z silnika na wirnik sprężarki. Zużyte lub niewłaściwie naciągnięte pasy mogą prowadzić do utraty efektywności i dlatego wymagają regularnej wymiany.

Dla utrzymania pełnej wydajności układu sprężonego powietrza ważne są uszczelki w sprężarkach i połączeniach rurociągów. Ich zużycie będzie prowadzić do wycieków powietrza, a przez to zmniejszenia wydajności układu. Dotyczy to także zaworów, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania sprężarki i układu. Zużyte lub uszkodzone zawory będą prowadzić do utraty ciśnienia, niestabilności pracy czy wycieków. Warto także pamiętać o regularnej kontroli i testowaniu  zaworów bezpieczeństwa. Są one kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa procesu sprężania powietrza i w razie nieprawidłowej pracy wymagają natychmiastowej wymiany.

Regularna konserwacja, monitorowanie i wymiana tych części pomoże w utrzymaniu sprawnego i efektywnego systemu sprężonego powietrza oraz zapobieganiu awariom. Warto w tym celu przestrzegać zaleceń producenta dotyczących harmonogramu konserwacji i wymiany części.

Co wybrać oryginalne części zamienne czy zamienniki? 

Decyzja w zakresie wyboru między oryginalnymi częściami zamiennymi a zamiennikami zależy od kilku czynników, takich jak budżet, oczekiwana jakość, gwarancje producenta oraz specyficzne potrzeby danego zastosowania. Warto przed podjęciem decyzji wziąć pod uwagę kilka aspektów, które wskażą, jakie korzyści przynoszą oryginalne części zamienne. 

Jedną  podstawowych zalet oryginalnych części zamiennych jest wysoka jakość, którą gwarantują producenci sprężarek. Takie części zamienne zazwyczaj spełniają najwyższe standardy jakości. Jeśli zależy Ci na gwarancji odpowiednim standardzie i zgodności z pierwotnymi specyfikacjami wybierz oryginalne części. Pamiętaj, że oryginalne części zamienne zazwyczaj są objęte gwarancją producenta. Gwarancja ta może zapewnić pewność co do jakości i wydajności części. Zamienniki mogą oferować gwarancję różnej długości i warunków, dlatego warto sprawdzić, co oferuje konkretny dostawca.

Niewątpliwie zamienniki często są tańsze niż oryginalne części zamienne. Jeśli cena jest dla Ciebie najważniejsza, to zamienniki będą atrakcyjniejszą opcją. Trzeba pamiętać, że niższa cena może oznaczać krótszą żywotność części, a to będzie się przekładać na długoterminowe koszty związane z koniecznością częstszej wymiany części.

W przypadku niektórych zastosowań, zwłaszcza w układach, gdzie istotna jest niezawodność i bezpieczeństwo np. systemach medycznych, zaleca się stosowanie oryginalnych części zamiennych ze względu na ich wysoką jakość i pewność co do zgodności z wymaganiami.

źródło: Czemar sprężarki