piątek, 8 marca, 2024
Pomiar pH gleby w uprawie roślin domowych – po co i jak to robić?

Pomiar pH gleby ma szczególne znaczenie podczas uprawy roślin domowych. Nieprawidłowy odczyn podłoża może negatywnie wpływać na wzrost i rozwój nasadzeń, zmniejszając aktywność pożytecznych mikroorganizmów. Regularna kontrola pH umożliwia szybką reakcję i zastosowanie zabiegów, niezbędnych do unormowania kwasowości gleby.

Co oznacza wskaźnik pH gleby?

Poziom pH wskazuje na stosunek stężenia jonów wodorowych do jonów wodorotlenkowych w glebie. Może on wynosić od 1 do 14 punktów, gdzie podłoże o poziomie pH poniżej 7 jest kwaśne, powyżej 7 – zasadowe, natomiast wahające się w granicach 7 punktu – obojętne. Wskaźnik pH ma istotne znaczenie dla roślin uprawnych, preferujących określony typ gleby. Dla borówki i żurawiny najlepszy będzie odczyn mocno kwaśny, dla maliny czy hortensji – kwaśny, jabłonie, grusze czy róże lubią pH lekko kwaśne, natomiast czereśnie, śliwy i morele najlepiej czują się w środowisku obojętnym.

Jak mierzyć pH gleby?

Uzyskanie miarodajnych wyników badania pH w dużej mierze zależy od prawidłowego pobrania próbek ziemi do badania. Powinna być ona zebrana z kilku miejsc, z głębokości około 20cm. Jeżeli były stosowane jakiekolwiek nawozy, niezbędne będzie zachowanie odpowiedniego okresu karencji przed badaniami.

Najczęściej stosowaną metodą pomiaru pH gleby jest użycie papierka lakmusowego, który dostaniemy w każdej aptece. Po umieszczeniu próbki ziemi w umytym, szklanym naczyniu i wymieszaniu jej z wodą, moczymy w niej papierek i odkładamy go w suchym miejscu. Po 30 sekundach możemy porównać jego kolor z załączoną skalą, określającą poziom kwasowości.

W sklepach ogrodniczych możemy kupić także specjalne zestawy do pomiaru pH w glebie. Znajdziemy tam kilka sztuk papierków z barwnymi polami wskaźnikowymi oraz precyzyjną skalę porównawczą, która do minimum eliminuje ryzyko mylnego odczytania wyniku.

W sprzedaży dostępne są również mechaniczne kwasomierze ze wskazówką, wyjątkowo proste w obsłudze. Wystarczy umieścić pionowo sondę w naczyniu z glebą, a po upływie minuty wskazówka przesunie się w odpowiednie miejsce skali, pokazując poziom pH w podłożu.

Dobrym pomysłem jest też nabycie prostego kwasomierza glebowego, dostępnego w sklepie ogrodniczym za kilkanaście złotych. Nadaje się do wielorazowego użytku i pozwala na wykonanie precyzyjnych pomiarów. Wystarczy umieścić niewielką ilość gleby w specjalnej rynience i zalać ją dołączonym do zestawu płynem Helinga. Po kilku minutach przybierze on odcień wskazujący na dokładny odczyn podłoża.

Dlaczego pomiary pH gleby są ważne?

Pomiar pH gleby warto przeprowadzać każdorazowo przed siewem i sadzeniem roślin, a także okresowo w trakcie ich regularnej pielęgnacji. Jest on szczególnie ważny w przydomowych ogrodach oraz growboxach. Jeżeli po pomiarach okaże się, że nasza gleba jest zbyt kwaśna lub zanadto zasadowa w stosunku do potrzeb hodowanej roślinności, mamy możliwość skorygowania jej odczynu za pomocą specjalnych środków chemicznych. PH gleby precyzyjnie dopasowane do wymagań naszych nasadzeń umożliwi wyhodowanie bujnych i zdrowych roślin. Pozwala na optymalne przyswajanie składników odżywczych z podłoża oraz wskazuje na ewentualną potrzebę zastosowania nawozu, niwelując ryzyko nadmiernego nawożenia oraz erozji gleby.

Pomiar pH gleby to nieskomplikowana czynność, która zajmuje niewiele czasu. Dzięki zastosowaniu papierka lakmusowego bądź specjalnego miernika możemy precyzyjnie określić odczyn podłoża oraz dopasować go do wymagań hodowanych roślin, zapewniając im bujny wzrost i doskonałą kondycję.

źródło: growtent.pl – zbiorniki na wodę