środa, 3 lipca, 2024
Zabezpieczenie elewacji przed graffiti – jak zrobić to dobrze?

Wielu zarządców budynków zmaga się z nieestetycznym napisami czy obrazami, które psują wygląd elewacji. Jak wybrać zabezpieczenie przed graffiti oraz które środki sprawdzą się najlepiej? Oto kilka sprawdzonych wskazówek, dzięki którym usunięcie brzydkich malunków stanie się szybkie i bardzo proste.

Jak zabezpieczyć elewację?

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie przed graffiti jest pokrycie elewacji specjalną powłoką. Najczęściej pokrywa się nią obszar do 4 m wysokości i w tym celu wykorzystywane są wysokiej jakości preparaty. Powłoka antygraffiti składa się z kilku warstw, a ich liczba zależy od rodzaju zabezpieczanej powierzchni.

W przypadku chropowatych elementów elewacji najlepiej stosować metodę natryskową, która znacznie ułatwia usuwanie malunków. To doskonała wiadomość dla osób, którym problem graffiti towarzyszy bardzo często. Oczywiście w celu wyboru sprawdzonych i profesjonalnych środków, warto skorzystać z oferty dobrego sklepu z chemią do elewacji. Dzięki temu można mieć pewność, że prace przebiegną skutecznie.

Jak działa powłoka?

Powłoka antygraffiti sprawia, że farba w sprayu wchodzi w reakcję z materiałem zabezpieczającym, a nie z elementem elewacji. To sprawia, że po namalowaniu usunięcie wątpliwego dzieła sztuki staje się znacznie łatwiejsze. Bardzo często w tym celu sprawdzi się ciepła woda lub delikatny środek chemiczny, który nie zniszczy elewacji. Warto jednak pamiętać, aby po zastosowaniu tychże zabiegów ponownie nałożyć środek ochronny w postaci powłoki. W ten sposób można zadbać o stałe zabezpieczenie elewacji.

Ponadto powłoka chroni przed promieniowaniem UV, a także zmniejsza oddziaływanie wilgoci i osadzanie się zabrudzeń związanych ze zmianami atmosferycznymi. Należy pamiętać, aby również nowe budynki tak zabezpieczyć. W polecanym sklepie z chemią do elewacji każdy znajdzie wszystkie niezbędne elementy.

Jaką powłokę wybrać?

Dziś można wybierać spośród wielu rozwiązań. Rynek obejmuje środki akrylowe, silikonowe, poliuretanowe czy polimerowe. Dzięki preparatom renomowanych firm zarządca budynku z łatwością stworzy powłokę antygraffiti. Warto jednak zwrócić uwagę, że dla laika wybór może nie być łatwy. Dlatego w celu uzyskania niezbędnych porad dobrze jest skontaktować się z obsługą sklepu z chemią do elewacji. Wówczas kupujący uzyska wiele praktycznych wskazówek i sięgnie po rozwiązanie perfekcyjnie dopasowane do rodzaju elewacji.

Komu należy zlecić wykonanie zabezpieczeń na wysokości?

Samodzielne wykonywanie zabezpieczeń przed graffiti może być bardzo niebezpieczne. Bez odpowiedniej wiedzy w zakresie poruszania się na wysokości oraz profesjonalnego sprzętu nie wolno wykonywać takich operacji. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług alpinistów przemysłowych, którzy dysponują właściwym sprzętem i zostali przeszkoleni. Dzięki temu można mieć pewność, że każda usługa przebiegnie profesjonalnie. Ponadto sprawdzony zespół zajmie się również czyszczeniem elewacji.