W dobie dynamicznego rozwoju branży telefonów komórkowych, producenci regularnie zasypują nas nowymi modelami smartfonów. Jedne są bardziej udane i dotrzymują nam towarzystwa na dłużej, żywot i popularność innych bywa krótszy. Według najnowszych statystyk, smartfony posiada już 2/3 ludzi na całym świecie, a liczba ta stale rośnie. W Polsce rokrocznie sprzedaje się ok. 10 mln nowych egzemplarzy tych urządzeń mobilnych. Jednocześnie spora część starszych modeli sukcesywnie trafia na chłonny rynek wtórny, na którym Polacy coraz chętniej kupują swoje urządzenia. W tej sytuacji coraz ważniejsze staje się zadbanie o dobrą kondycję telefonu. I tu pomocne będą profesjonalne, autoryzowane serwisy, których liczba w naszym kraju stale rośnie. Ich rolą jest naprawa sprzętu zarówno wtedy, gdy dojdzie do awarii telefonu na gwarancji, jak i wtedy, gdy gwarancja już wygasła lub doszło do uszkodzenia nieobjętego gwarancją. Serwisy smartfonów pomagają również w poprawie jakości działania naszego urządzenia, w tym wymieniają zużyte już baterie czy pomagają zwiększyć wydajność telefonu.
Serwis smartfonów – najpopularniejsze usługi
Najpowszechniejszym powodem naszej wizyty w serwisie smartfonów jest z pewnością konieczność wymiany stłuczonego wyświetlacza. Czasami wystarczy naprawdę niewiele – pęk kluczy w torebce, niefortunne wysiadanie z auta czy zabawa telefonem przez dziecko, żeby na ekranie naszego telefonu pojawiła się charakterystyczna „pajęczynka”. Nie tylko jest ona nieestetyczna, ale przede wszystkim ogranicza widoczność i uniemożliwia działanie ekranu dotykowego. Konstrukcyjnie wyświetlacz smartfona może być jedną częścią, którą trzeba wymienić, lub składać się z kilku podzespołów takich jak digitalizer, czyli ekran dotykowy (wykrywa on dotyk palców przez szybkę i pozwala nawigować nam na ekranie) oraz właściwy wyświetlacz LCD. W zależności od rodzaju uszkodzeń, a także od konstrukcji urządzenia może być konieczna wymiana wszystkich komponentów związanych z wyświetlaniem i „dotykiem” w smartfonie.
Serwis oferuje również inną popularną usługę, mianowicie naklejanie folii ochronnej lub szkła hartowanego na ekran naszego smartfona. Dla wielu wydaje się być to prostą czynnością, jednak bez odpowiedniej wprawy i techniki, możemy zrobić to bardzo nieestetycznie – pozostawiając pod szkłem pęcherzyki powietrza. Warto więc zlecić tę usługę pracującym w serwisie specjalistom, którzy odtłuszczą ekran, wyczyszczą go z drobinek kurzu i równo nakleją na niego folię lub szkło.
Poważnym w skutkach uszkodzeniem smartfona jest jego zalanie lub nawet zamoczenie, które zagraża układom elektronicznym. Chodzi nie tylko o kontakt z samą cieczą, ale nawet parą wodną (np. gdy trzymamy często telefon w zaparowanej łazience, biorąc prysznic). Nawet krótkotrwały kontakt z wodą może prowadzić do powstania korozji na płycie głównej lub innych częściach, co skutkuje ich nieodwracalnym uszkodzeniem. Często nie jesteśmy od razu świadomi wpływu wilgoci na nasze urządzenia, ponieważ mogą one działać poprawnie, ale wewnątrz smartfona (na elementach oraz na płycie głównej) zachodzą procesy korozyjne, które pokażą swój wpływ dopiero po jakimś czasie.
Jeśli przypadkowo zatopimy lub zalejemy telefon, nie włączajmy urządzenia ani nie podpinajmy go pod ładowanie – to najistotniejsze. Kolejnym krokiem powinna być wizyta w serwisie, który wie, w jaki sposób osuszyć i w konsekwencji przywrócić nasz telefon do ponownej sprawności.
Z racji częstego podpinania do smartfona różnego okablowania (kable ładowania, USB, słuchawek), zdarza się, że poluzowaniu bądź całkowitemu uszkodzeniu mogą ulec gniazda wtykowe. Profesjonalny serwis dokona stosownej naprawy lub wymiany całego złącza.
Zdarza się, że może dojść do uszkodzenia głośnika albo mikrofonu. Czasami jest to wynik wstrząsu czy upadku, ale co ciekawe o wiele częściej dochodzi do takich uszkodzeń, gdy nie dbamy, by te elementy były czyste – są zabrudzone kłębkami kurzu lub zawilgotniane. Do awarii dochodzi też także, gdy sami próbujemy wyczyścić te elementy za pomocą ostrych igieł, wykałaczek i uszkadzamy tym samym membrany słuchawek i innych komponentów.
Niejednokrotnie skala uszkodzenia naszego telefonu może skutkować nieopłacalnością naprawy lub też zwyczajnie będzie ona niemożliwa. I tu też liczy się profesjonalny serwis, który pomoże odzyskać nasze cenne dane, tj. kontakty, zdjęcia, pliki muzyczne czy różne dokumenty.
Ufajmy specjalistom
Dobry i profesjonalny serwis smartfonów jest na wagę złota – coraz większa specjalizacja tego typu punktów wsparcia sprawia, że do serwisu możemy zgłosić się praktycznie z każdym problemem. Warto jednak, by zajęło się nim sprawdzone i przede wszystkim autoryzowane centrum serwisowe – autoryzowany serwis ma za zadanie naprawić telefon według wszelkich zaleceń producenta oraz tak, by urządzenie nie straciło gwarancji. Warto decydować się więc na tego typu serwisy, ponieważ jeśli zdarzy się nam inne uszkodzenie, wynikające z jakiejś wady ukrytej czy z winy producenta, bez problemu oddamy go do naprawy w ramach gwarancji.