piątek, 8 marca, 2024
Czym jest rotor rehabilitacyjny?

Rehabilitacja kończyn górnych oraz dolnych przy dużym osłabieniu mięśni wymaga zastosowania specjalistycznych sprzętów do rehabilitacji. Rotor rehabilitacyjny to urządzenie medyczne przeznaczone dla pacjentów osłabionych po urazach, poważnych kontuzjach, operacjach, seniorów, osób z niepełnosprawnościami pragnących zachować dobrą formę fizyczną i zadbać o nią nawet w warunkach domowych.

Wersje urządzenia do wyboru i czy warto postawić na automatyzację?

Rotory występują w wersji mechanicznej oraz elektrycznej umożliwiającej sprawniejsze monitorowanie wyników i regulację obrotów pod potrzeby chorego. Mechaniczne modele napędzane są przez nacisk ciała, natomiast elektryczne pomagają w ruchu, pracują we wszystkich kierunkach z możliwością awaryjnego hamowania. Ćwiczenia na urządzeniu medycznym przekładają się z czasem na zwiększenie zakresu ruchu w kończynach i na lepsze krążenie, a to już odbija się na samopoczuciu i ogólnej formie. Dzięki systematyczności spada ryzyko skurczów. Rotory sprawdzają się w użytku domowym ze względu na niską wagę i kompaktowy charakter. Urządzenie można umieścić na podłodze lub stole, a po ćwiczeniach schować do szafy.

Domowa alternatywa rehabilitacyjna, nawet dla osób z pracą siedzącą

Rotory rehabilitacyjne eliminują skutki uboczne siedzącego trybu życia, przykurcze, nieokreślone bóle wywołane brakiem aktywności fizycznej. Sprawdzają się doskonale u pacjentów z dużą nadwagą. Jedna z najważniejszych zalet treningu na rotorze elektrycznym to progresja, a co za tym idzie szansa rozwoju mięśniowego bez udziału fizjoterapeuty. Progresja wynika z systemu regulacji, ale również z systematyczności. Niestety bez powtarzania ćwiczeń pacjent nie uzyska zadowalających wyników.

Dlaczego aktywność tlenowa sprawdza się w wielu schorzeniach?

Lekka aktywność aerobowa (tlenowa) przydaje się w profilaktyce chorób serca, krążenia, nawet przy cukrzycy. Nawet delikatne pobudzenie mięśni do działania, ale codziennie, po kilka minut przywraca sprawność i daje lepsze samopoczucie przez naturalny wystrzał endorfin.

Rotor to uzupełnienie ćwiczeń z fizjoterapeutą, ale też samodzielna terapia. Ćwiczenia działają pozytywnie na staw barkowy, na mobilność stawów i nadgarstków. Motywację do treningu zwiększa dziennik z zapisanymi postępami oraz licznik kalorii. Większość pacjentów przy aktywności ogląda ulubione filmy lub prowadzi rozmowy, ponieważ ruch nie obciąża mocno organizmu, tylko daje przyjemne uczucie odprężenia.

Czy warto?

Rotory rehabilitacyjne to szansa na stworzenie warunków do domowej,  profesjonalnej rehabilitacji z możliwością progresji wyników, a do tego bez wywoływania żadnych skutków ubocznych. Uprawianie sportu, aktywności fizycznej nawet w lekkim wymiarze odbija się pozytywnie na gospodarce hormonalnej i na pracy układu ruchu. W połączeniu ze zdrowym stylem życia i systematycznością rotor okazuje się doskonałym uzupełnieniem leczenia problemów ruchowych, ale nie tylko.