piątek, 8 marca, 2024
Schody na strych – niedostrzegalne i niezbędne

Schody strychowe, przez wielu uważane za mało reprezentacyjne i nieciekawe pod względem designu, są jednak niezbędnym wyposażeniem naszego domu. To one umożliwiają nam łatwe oraz bezpieczne wejście na poddasze nieużytkowe, dlatego wymagamy od nich, aby były przede wszystkim funkcjonalne i wygodne, a przy tym – po rozłożeniu nie zabierały zbyt dużo miejsca. Schody strychowe przestają nam się dziś bowiem kojarzyć z tradycyjnymi, stałymi schodami wewnętrznymi, i już właściwie bezwzględnie przyjmują formę schodów składanych, szybkich i łatwych do rozłożenia. Czym należy się kierować, wybierając schody strychowe do naszego domu?

Oszczędność miejsca i pieniędzy

Składane schody strychowe to bardzo korzystne rozwiązanie – nie tylko nie zajmują one zbyt wiele miejsca, ale i są dużo tańsze niż tradycyjne schody wewnętrzne. Niestety, nawet i w tym przypadku ich zainstalowanie nie jest możliwe w każdym pomieszczeniu. Chociaż rozłożone schody strychowe zajmują stosunkowo mniej przestrzeni niż schody stałe, a ich parametry są zależne od rodzaju schodów i ofert producenckich, to należy pamiętać, że kąt nachylenia biegu schodowego może przekraczać nawet 60°, co powoduje, że musimy dobrze przemyśleć ich usytuowanie w przestrzeni naszego domu. Z kolei wysokość pomieszczenia, w którym znajdują się schody strychowe, nie powinna przekraczać 3,5 m i być mniejszą niż 2,3 m.

Jaki materiał wybrać?

Ostateczny kształt schodów strychowych oraz ich finalna cena będą zależały nie tylko od naszych upodobań, ale i materiału, z którego będą wykonane ich elementy składowe. Najmniejszy wydatek poniesiemy, wybierając schody drewniane, które są nie tylko najprostszym, ale i najczęściej stosowanym rozwiązaniem w domach inwestorów. Bardzo popularne w tym przypadku jest drewno bukowe, sosnowe oraz świerkowe. Warto pamiętać, że producenci oferują nam zazwyczaj gotowe drewniane schody strychowe w postaci surowej, a to – biorąc pod uwagę wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz wilgoć – nie jest zbyt trwałe rozwiązanie. W związku z tym dobrze jest się zastanowić nad dodatkową ochroną naszych schodów strychowych i samodzielnie pokryć je kilkoma warstwami lakieru lub lakierobejcy, co wyraźnie przedłuży ich żywotność i pomoże utrzymać drewniane schody w dobrym stanie. Nieco trwalszym, ale też droższym rozwiązaniem są schody strychowe wykonane z metalu lub odlewanego ciśnieniowo aluminium. W tym przypadku schody są gotowe do użytku, dlatego nie trzeba ich już w żaden sposób zabezpieczać dodatkowymi środkami, a co za tym idzie – dużo łatwiej jest je utrzymać w czystości niż schody drewniane.

Konstrukcja dostosowana do twoich potrzeb

Producenci składanych schodów strychowych umożliwiają nam nie tylko szeroki wybór tworzywa, z którego wykonują swoje wyroby, ale i samego mechanizmu, który umożliwia nam składanie i rozkładanie schodów. Standardowym mechanizmem, sprawdzającym się przy większych otworach sufitowych, jest konstrukcja segmentowa, przy czym przesuwny jest tutaj segment dolny. W tym przypadku mechanizm odciąża klapę znajdującą się w suficie, ale samo wysuwanie i chowanie schodów wymaga użycia znacznej ilości siły, dlatego to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w przypadku poddasza, które jest rzadko nawiedzane przez domowników. Najczęściej stosowanym materiałem w tego typu schodach wysuwnych jest drewno, a ich koszt oscyluje wokół 500-600 zł. Innym rozwiązaniem są schody strychowe łamane, które zazwyczaj składają się z trzech części i mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i metalu. Schody łamane wymagają jednak odpowiedniej odległości zamachowej i pod względem długości muszą być idealnie dopasowane do wysokości wnętrza. Bardziej komfortowe w użytkowaniu są za to schody rozsuwane nożycowe, które właściwie nie wymagają od nas większego nakładu sił. Mechanizm odciążający klapę oraz drążek, który pozwala obsługiwać schody z pozycji stojącej, pozwalają na odpowiednie rozciągnięcie drabinki i dostosowanie jej wysokości do pomieszczenia, w którym się znajduje. Orientacyjna cena schodów metalowych nożycowych to koszt minimum 500 zł.

Łatwy montaż i wygodna obsługa

Przed przystąpieniem do montażu powinniśmy sprawdzić nie tylko wysokość pomieszczenia, w którym znajdować się będą schody strychowe, ale przede wszystkim upewnić się, że wykonanie otworu w stropie nie będzie naruszało jego konstrukcji i będzie bezpieczne. Pamiętajmy także, że bardzo ważna jest lokalizacja samego otworu – musi on nam nie tylko umożliwiać bezproblemowe i bezinwazyjne przemieszczenie się na poddasze, ale i pasować do ogólnej architektury domu. Aby schody były wygodne, a ewentualne przenoszenie pakunków nie sprawiało problemów, klapa powinna mieć wymiary 120×70 cm. Jeżeli jednak wszystko przebiega zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i wymogami technicznymi, a wybór schodów jest już za nami, to ich ostateczna instalacja nie powinna sprawić nam żadnego problemu. Szczegółowe instrukcje montażu dołączane przez producentów do ich wyrobów swobodnie przeprowadzą nas przez proces instalacji naszych schodów strychowych.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne