Przydomowe ogrody mogą stać się wyjątkowym miejscem. Wystarczy tylko staranne podejście do tematu związanego z projektowaniem i aranżacją ogrodów. Jak wszystko zaplanować, jak kompleksowo urządzić przydomowy ogród, aby stał się miejscem komfortowym?
Co powinno znaleźć się w każdym ogrodzie?
Projektowanie przestrzeni ogrodowej to początek prac nad idealnym ogrodem. Trzeba mieć wizję, wiedzieć jakie elementy powinny w nim się znajdować, bez czego nie można się obejść. Każdy indywidualnie podchodzić do tego tematu, każdy ma inne upodobania i dostosowuje projekt ogrodu do swoich potrzeb. Nie wolno jednak zapominać o tym, że ogród powinien równocześnie komponować się z domem, sąsiedztwem. Wszystko ma wyglądać harmonijnie.
Ogrody z nadmiarem roślinności, a może tylko i wyłącznie żywopłot i trawa? Chcąc odgrodzić się od sąsiedztwa, zapewnić sobie „święty spokój” należy postawić na wysoką i bujną roślinność. Największe krzewy czy też drzewa sadzi się standardowo przy płocie. Mając w planie dużo różnego rodzaju roślin warto pamiętać, że ich rozstawienie i sadzenie powinno odbywać się piętrowo. Oznacza to, że im bliżej płotu tym większe rośliny. Im bliżej domu czy centrum ogrodu tym powinno sadzić się te najmniejsze rozmiarowo. Bujna roślinność ogrodowa prezentuje się okazale, z drugiej strony wymaga później sporych nakładów pracy na jej pielęgnację.
Ogród jako centrum spotkań ze znajomymi, aktywnego spędzania czasu z najbliższymi, wymaga inwestowania w odpowiednie urządzenia, infrastrukturę ogrodową. Utwardzone ścieżki, chodniki z kostki brukowej, taras pod gołym niebem czy altanka ogrodowa z miejscem na grilla. Mając dzieci można przygotować odpowiednie miejsce do zabawy. Mały plac zabaw, wstawienie trampoliny czy mini basenu jest jak najbardziej wskazane. Możliwości wykorzystania przestrzeni przydomowego ogrodu jest naprawdę wiele.
Prace poprzedzające budowę ogrodu
Posiadając projekt ogrodu, z wszystkimi jego elementami należy przystąpić do przygotowania terenu pod budowę. Wyrównanie wszelkich nierówności, wyczyszczenie terenu z wszelkich niechcianych elementów (np. kamienie, chwasty), a także przystąpienie do prac instalacyjnych. To bardzo ważne aby wszelkiego rodzaju instalacje elektryczne czy też wodne, przygotować przed pracami aranżacyjnymi. Prowadzenie kabli elektrycznych czy też systemu nawodnienia odbywa się w większości przypadków pod ziemia. Dlatego początki budowy ogrodu to najlepsza sposobność by wszystko przygotować.
Zanim posadzi się rośliny
Sadzenie roślin wymaga odpowiedniej wiedzy ogrodniczej. Jednak przed przygotowaniem pierwszych sadzonek należy zadbać o odpowiednie podłoże. Gleba powinna posiadać odczyn pH o wartości 6-7. Kiedy okazuje się, że odczyn jest za wysoki należy skorzystać z kwaśnego torfu i zmieszać go z ziemią. Niskie pH gleby wymaga interwencji poprzez użycie specjalistycznego wapna.
Projektowanie i aranżacja przydomowego ogrodu jest wyzwaniem ale równocześnie to ogromna przyjemność. Wkładając w tego typu realizację wiele siły i później oglądając efekty odczuwa się satysfakcję. Kto jednak nie czuje się niczym rasowy ogrodnik, kto jednak nie ma do tego ręki czy po prostu brakuje mu czasu, może śmiało skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm od projektowania i zakładania ogrodów