wtorek, 23 kwietnia, 2024
Na co zwracać uwagę wybierając zawiasy do drzwi szklanych?

Na co zwracać uwagę, wybierając zawiasy do drzwi szklanych?

Jednym z najczęściej typem rozwiązań szklanych są szklane drzwi, które mocuje się zarówno do ścian, szklanych paneli, jak i do ościeżnic. Wykorzystuje się je podczas aranżacji biura, ale także mieszkania czy domu. Niemniej jednak pomimo tego, że drzwi szklane są bardzo popularnym rozwiązaniem, często mamy do czynienia z błędami podczas montażu, które mogą doprowadzić do uszkodzenia tafli, a nawet i całego produktu.

Rodzaje zawiasów do drzwi szklanych 

Na rynku możemy znaleźć wiele modeli zawiasów, które przystosowane są do montażu szklanych drzwi. Mogą się one różnić materiałem, z którego zostały wykonane, sposobem mocowania, ale także oczywiście designem.

Ze względu na rodzaj mocowania można wyróżnić zawiasy zewnętrzne (w tym wypadku płytka zainstalowana jest ,,od czoła”, na wierzchu ościeżnicy, lub framugi), a także wewnętrzne (w tym wypadku płytka zamontowana jest w otworze). Ponadto takie zawiasy można zamocować także do boku tafli, oraz w położeniu pionowym jeden na podłodze, a drugi na górze tafli. Wybierając pomiędzy tymi rodzajami mocowań, miejmy na uwadze, że ciężar tafli ma bardzo duże znaczenie w przypadku zawiasów montowanych do boku. Gdy decydujemy się na zawias pionowy, zwróćmy uwagę na szerokość tafli.

W przypadku okuć, które mocowane są do boku, za utrzymywanie ciężaru szyby odpowiada jedynie ten zawias, który umieszczony jest w górnej części tafli, a nie tak jak można by było pomyśleć oba zawiasy. Dolny zawias ma pełnić przede wszystkim funkcję stabilizującą. Dlatego też w przypadku konieczności zastosowania trzeciego zawiasu, po prostu się go nie montuje w połowie wysokości tafli, ale w górnej części. Z tego właśnie powodu producenci okuć szklanych podają w swoich katalogach maksymalny udźwig nie tylko na pojedynczy zawias, ale przede wszystkim na ich parę.

Poza tym w trakcie wykonywania projektu można wybrać zawiasy z funkcją domykania, które pozwalają na regulowanie siły oraz tempa zamknięcia. Możemy zdecydować się także tak zwane zawiasy sprężynowe, które umożliwią utrzymywanie drzwi w tak zwanym punkcie 0, dzięki czemu nie otworzą się one ani nie zamkną na przykład w wyniku przeciągu.

Najczęściej popełniane błędy

Zdecydowanie najczęściej popełnianym błędem w przypadku zawiasów do drzwi szklanych jest ich złe dopasowanie do parametrów tafli. Dotyczy to zarówno jej szerokości, jak również jej ciężaru. Rezultatem takiego działania będzie opadnięcie drzwi, gdyż zawias nie będzie w stanie utrzymać ich na założonej wcześniej wysokości. Przy każdym otwieraniu tafla będzie ocierała o podłoże, przez co komfort jej użytkowania będzie znacznie mniejszy, ale przede wszystkim może zostać uszkodzone szkło.

Drugim problemem może być za słabe dokręcenie śruby albo zerwanie ząbków na jej gwincie. Zawiasy zaciskowe powinny mieć podaną zawsze zalecaną siłę docisku, która zagwarantuje odpowiedni montaż. Niemniej jednak wielu wykonawców nie wykorzystuje podczas pracy tak zwanego klucza dynamometrycznego. Najczęściej zdają się na swoje doświadczenie i przykręcają śruby na tak zwane oko.

Pierwszy przypadek może zakończyć się odkształceniami pod wpływem temperatury, co może doprowadzić do poluzowania zawiasu. Dlatego też materiał ten stosowany jest w okuciach wewnętrznych. Niemniej jednak należy pamiętać, że do zbyt dużego nagrzania może dojść również wewnątrz obiektu. Dlatego też w takim przypadku zaleca się wykonać uszczelnienie z nylonu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Niezależnie od tego, jakie popełniamy błędy podczas montażu, warto zwrócić także uwagę na tak zwane światło przejścia. Jego minimalna wymagana szerokość powinna być określona chociażby w przepisach technicznych, którym powinny odpowiadać budynki.

Podsumowując powyższy artykuł warto zaznaczyć, że wybranie zawiasów do drzwi szklanych nie jest wcale takie łatwe. Najlepiej jest więc zastosować się do wyżej opisanych rad, jak również do instrukcji dołączonej przez producenta. Jeżeli sami nie podołamy dobraniu odpowiednich zawiasów, zawsze możemy poprosić o to sprzedawcę.