Każdy architekt musi mieć przy sobie ołówek i szkicownik. Są to tradycyjne, ale i niezastąpione narzędzia jego pracy. Dzięki nim ma możliwość tworzenia notatek, rysunków i szkiców bez względu na miejsce, w którym się akurat znajduje. Potem może je wykorzystać w trakcie tworzenia projektów.
Niezbędne jest jednak posiadanie podstawowych narzędzi kreślarskich: rapidograf, ekierki, linijki, stalówki, przykładnice kreślarskie, kątomierze.
Artykuły kreślarskie architekta powinny być jak najwyższej jakości. Trudno sobie wyobrazić, że siedzi przy stole i odręcznie rysuje np. plany budowy mostu.
Do pracy należy włączyć nowoczesność, a więc na początek dalmierz laserowy, umożliwiający uzyskanie precyzyjnych wymiarów i odległości. Dobrze jest, gdy dalmierz jest zintegrowany z aplikacją, dzięki której uzyskane dane są na bieżąco zapisywane w smart fonie, tablecie lub laptopie. Dzięki temu możliwe jest tworzenie prezentacji w „wirtualnej rzeczywistości” i przesyłanie danych drogą elektroniczną. Może to być pomocne w trakcie sporządzania dokumentacji terenów i obiektów, planowania dróg ewakuacyjnych, transportowych oraz objazdów.
Dodatkowe funkcje dalmierza mogą być również przydatne: obliczanie powierzchni oraz zapamiętywanie rekordów danych.
Niezbędny jest również manipulator 3D, monitor, plater, tablet graficzny, mysz i klawiatura.
Manipulator 3D to właściwie nic innego jak myszka 3D ( i tak często się o nim mówi ). Ułatwia i przyspiesza pracę nad projektami w środowisku 3D. Pozwala pozycjonować model lub punkt widokowy. Standardowa myszka umożliwia jedynie tworzenie i edytowanie całego projektu.
Do niezbędnych architektowi przyrządów należy również monitor dedykowany użytkownikom aplikacji CAD/CAM. Dzięki zastosowaniu wysokiej rozdzielczości, gwarantują one wygodną i wydajną pracę. W takich monitorach zastosowane zostały odpowiednie technologie, m.in.:
– czytnik światła, który dostosowuje jasność ekranu do panującego otoczenia (zapobiega to zmęczeniu oczu);
– matowa matryca chroniąca przed powstawaniem odbić lub refleksów świetlnych;
– hybrydowe podświetlenie LED, niwelujące widoczne migotanie;
– panel typu IPS o szerokim kącie widzenia;
– stopka o szerokim zakresie regulacji, która pozwala na odpowiednie ustawienie monitora.
Wszystko to wpływa pozytywnie na komfort pracy.
Następnym niezbędnym narzędziem jest plater ( urządzenie do drukowania projektów i planów ). Warto więc zadbać o to, aby było dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wydrukowane na tym urządzeniu projekty i plany powinny odpowiadać naszym potrzebom.
W związku z powyższym, przy zakupie plateru, powinno się zwrócić uwagę na format wydruku, koszty eksploatacji oraz wsparcie serwisowe.
Tablet graficzny również może się przydać. Tym bardziej, że oferowane na rynku mają wiele zalet:
- najnowszy system operacyjny;
- wydajny procesor;
- grafikę;
- obszerną pamięć RAM;
- zestaw kreatywnych narzędzi;
- pióro umożliwiające pracę w każdym miejscu ( zarówno w środowiskach 2D jak i 3D).
Duża rozdzielczość ekranu pozwala na dokładne zbliżenie obiektu. Idealnym rozwiązaniem dla projektantów CAD jest również wbudowana kamera i oprogramowanie skanujące.
Wszystkie te urządzenia są bardzo pomocne. Nie należy jednak zapominać o takich bardziej podstawowych „pomocnikach”: myszce komputerowej i klawiaturze. W tym przypadku również najlepiej dostosować je do własnych potrzeb i upodobań, gdyż na rynku występuje ogromna ilość modeli odznaczających się odmiennymi cechami i zróżnicowaną ceną.
Pod mysz warto kupić podkładkę żelową. Nie będzie się przesuwała i pomoże utrzymać nadgarstek w prawidłowej pozycji podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze.
Poza tym wszystkim, co niezbędne, nie należy zapominać także o prozaicznym sprzęcie ( pozornie ): ekspresie do kawy. W czasie wielogodzinnej pracy można sobie poprawić nastrój i pobudzić „szare komórki” filiżanką smacznej, pachnącej, świeżo zaparzonej kawy. Można też łatwiej prowadzić rozmowy biznesowe.
źródło: tintadlaplastykow.pl – artykuły plastyczne hurtownia