poniedziałek, 26 sierpnia, 2024
Odnawialne źródła energii w sezonie grzewczym – jak wykorzystać je dzięki pompie ciepła?

Sezon grzewczy zaczął się już na dobre. Dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych oznacza to gwałtowny wzrost rachunków. Koszty ogrzewania domu za pomocą urządzeń na paliwa kopalne mogą bardzo obciążyć domowy budżet. Rozwiązaniem są urządzenia wykorzystujące źródła odnawialne, takie jak pompy ciepła. Dowiedz się, jakie zastosowanie ma pompa ciepła w sezonie zimowym.

Obecnie możesz wybierać spośród wielu urządzeń służących od ogrzewania budynku i ciepłej wody: począwszy od kotłów stałopalnych poprzez kotły olejowe i gazowe, skończywszy na kotłach na biomasę. Jeśli posiadasz dużą instalację fotowoltaiczną, możesz również pomyśleć o ogrzewaniu opartym w 100% na energii elektrycznej pozyskanej ze słońca. Konieczny jest jedynie spory dach, który pomieści dużą liczbę paneli. Wówczas urządzeniem zasilanym przez fotowoltaikę będzie pompa ciepła.

Ogrzewanie budynku za pomocą pompy ciepła

Koszty ogrzewania można zdecydowanie zmniejszyć podczas korzystania z odnawialnych źródeł energii. Urządzeniem pobierającym energię z otoczenia (powietrza lub gruntu) jest pompa ciepła, która w połączeniu z fotowoltaiką może ograniczyć koszt ogrzewania do minimum (jedynie do kosztów stałych związanych z utrzymaniem sieci elektrycznej).

Powietrzna pompa ciepła składa się z jednostki zewnętrznej, która pobiera energię z otoczenia, oraz jednostki wewnętrznej, która przekazuje ją do instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Zasada działania pompy ciepła jest zbliżona do działania lodówki – dobrze pokazuje to film marki Vaillant.

Moc pompy ciepła powinna pokrywać zapotrzebowanie na ciepło w budynku. Jeżeli odpowiednio dobierzesz jednostkę dla swojego domu, zyskasz najniższe rachunki oraz najdłuższą żywotność urządzenia grzewczego. Dobór właściwej mocy zabezpiecza budynek przed niedogrzaniem w chłodne dni oraz nierówną pracą urządzenia. Pompie nie grozi również skrócenie żywotności w standardowych warunkach pracy.

Ciepła woda użytkowa – obliczanie zapotrzebowania

Pompy ciepła Vaillant to efektywny i ekonomiczny sposób ogrzewania nie tylko budynku, ale także wody użytkowej. Jeśli decydujesz się na pompę ciepła również z tego powodu, zastanów się, jak duży zasobnik wybrać. Firma Vaillant oferuje pompy kompaktowe z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 190 litrów oraz pompy z zewnętrznym zbiornikiem na ciepłą wodę.

Przed wyborem odpowiedniego urządzenia należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest to, ile osób korzysta z ciepłej wody. Kolejną jest wyposażenie łazienki oraz oczekiwania, jakie wobec niego mamy. Standardowym przelicznikiem jest zużycie na poziomie 50 litrów ciepłej wody na osobę w ciągu jednego dnia. Wielkość ta może się zwiększyć nawet kilkukrotnie, jeśli łazienka jest wyposażona w dużą wannę z hydromasażem lub deszczownicę o dużym przepływie. Jeśli wybierasz zestaw prysznicowy, zwróć też uwagę na przepływ wyrażony w litrach na minutę.

Jeśli założymy, że z ciepłej wody korzystają maksymalnie 4 osoby, a wyposażenie łazienek jest standardowe, dobrym rozwiązaniem będzie kompaktowy zestaw pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem. Pojemność zasobnika pokrywa 95% zapotrzebowania dobowego, a w przypadku większego poboru czas podgrzania całego zasobnika nie powinien przekroczyć jednej godziny (zależnie od warunków i mocy pompy ciepła).

Doradcy Vaillant pomogą Ci dobrać odpowiedni zasobnik do budynków zamieszkiwanych przez większą liczbę osób lub wykorzystywanych sezonowo. Gdy wybierasz zasobnik, zwróć również uwagę na wielkość wężownicy, by dobrze odbierała ona ciepło dostarczane przez pompę ciepła. Wielkość wężownicy zależy do mocy i rodzaju pompy.

Firma Vaillant oferuje również pompy ciepła przystosowane jedynie do produkcji ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła powietrze-woda aroSTOR VWL występują w dwóch wersjach:

  • z zasobnikiem o pojemności 195 litrów,
  • większe, o pojemności 265 litrów.

Ten system sprawdzi się wszędzie tam, gdzie funkcjonują instalacje oparte na kotłach węglowych czy olejowych. Pompy aroSTOR sprawiają, że nie trzeba rozpalać kotła stałopalnego przez cały rok, a do tego są kilkukrotnie bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie elektryczne. Idealnie sprawdzają się również w obiektach typu:

  • domki letniskowe,
  • stacje paliw,
  • warsztaty,
  • pola namiotowe,
  • punkty gastronomiczne.

Podgrzew wody jest możliwy nawet wtedy, gdy temperatura powietrza pobieranego spadnie do -7°C. Dzięki temu pompy aroSTOR są ciekawą alternatywą dla kolektorów słonecznych, które nie pracują cały rok .

Pompa ciepła to inwestycja na długie lata. Dlatego przed doborem urządzenia warto skontaktować się z autoryzowanym partnerem Vaillant, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, lub wypełnić formularz doboru znajdujący się na stronie.