wtorek, 23 kwietnia, 2024
Podłoga korkowa w pokoju dziecięcym – dlaczego warto?

Podczas aranżacji pokoju dziecięcego zwraca się szczególną uwagę na jego wygląd, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Istotne znaczenie ma m.in. rodzaj materiałów, które znajdą się na posadzce. W ostatnim czasie coraz chętniej wybierana jest podłoga korkowa. Warto przyjrzeć jej się bliżej i poznać jej najważniejsze zalety.

Naturalny i ekologiczny materiał

Do wytwarzania podłogi korkowej używa się kory z dębu korkowego. To wyjątkowe drzewo rośnie w krajach położonych w basenie Morza Śródziemnego. Materiał do produkcji podłóg pozyskiwany jest ze złuszczonych warstw kory dębu. Proces łuszczenia się kory ma charakter naturalny, i żaden sposób nie szkodzi drzewu. Pozyskany surowiec po poddaniu obróbce termicznej, prasowaniu i chłodzeniu jest używany do produkcji podłóg. To naturalny i ekologiczny materiał, który doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, w tym również w pokoju dziecka. W sprzedaży dostępne są podłogi korkowe w różnych kolorach. W pokoju malucha zaleca się stosowanie ciepłych, jasnych barw, które rozjaśniają pomieszczenie i tworzą w nim przyjemną atmosferę.

Unikalne właściwości podłóg korkowych

Korkowa podłoga jest ciepła i przyjemna w dotyku. Jej miękkość i elastyczność sprawiają, że nie wymaga stosowania dywanów lub dodatkowych mat. Antypoślizgowe i właściwości powodują, że dziecko może bezpiecznie bawić się na korkowym podłożu. Dzięki zastosowaniu wyłącznie naturalnych składników podłoga z korka nie wywołuje żadnych alergii nawet przy bezpośrednim kontakcie ze skórą malucha. Antystatyczne właściwości materiału utrudniają osadzanie się kurzu i ułatwiają utrzymywanie czystości. W przeciwieństwie do naturalnego drewna bądź laminowanych paneli podłoga korkowa jest odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, a także działanie wilgoci. Wszelkie plamy i zanieczyszczenia są łatwe do usunięcia. Unikalne właściwości akustyczne korka sprawiają, że podłoga wykonana z tego materiału jest cicha i skutecznie tłumi hałasy wywołane upadkiem przedmiotów na jej powierzchnię.

Trwałość i łatwość montażu

Zaletą podłogi korkowej jest również łatwość jej montażu. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzi się tzw. podłoga pływająca układana podobnie jak panele laminowane na równej posadzce bez użycia kleju. Rezygnacja z kleju pozwala wyeliminować ryzyko wydzielania przez niego szkodliwych oparów chemicznych. Korkowa podłoga charakteryzuje się trwałością i odpornością na wgniecenie. W przypadku uszkodzenia panelu ostrym przedmiotem takim jak nożyczki, możliwa jest jego szybka wymiana na nowy.

Podsumowanie

Korkowa podłoga może być wykorzystana w różnych pomieszczeniach. Znakomicie sprawdza się w pokoju dziecięcym, zapewniając maluchowi ciepło, komfort i bezpieczeństwo, a więc wszystko to, czego dziecko potrzebuje.