piątek, 8 marca, 2024
Właściwości drzwi drewnianych

Odrodzenie się przeżywają we współczesnych czasach domy z drewna. W ogóle drewno jest doskonałym materiałem, z którego wykonuje się drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne do domów. W tej chwili sprzedawane drewniane drzwi zaspokoją wszystkie potrzeby najbardziej nawet wymagającej klienteli. Głównie w salonach, lecz również w takich miejscach, jak przytulna i cicha sypialnia na podłodze także króluje mocne drewno.

Zalety estetyczne drzwi drewnianych

Wykorzystuje się przede wszystkim deski lite, lecz też deski barlineckie, czyli charakterystyczne deski warstwowe, które zapewniają drzwiom niebywałą trwałość. Drewno jest ponadto materiałem naturalnym, a oprócz tego zachwyca także niedostępnym pięknem. Należy zwrócić także uwagę na jego wytrzymałość, a przede wszystkim na jego wspaniałe właściwości izolacyjne. Drewno egzotyczne sprawia ponadto, iż gama kolorystyczna poważnie się rozszerza, jeżeli chodzi o wyrób drzwi, które mogą przez to stać się niepowtarzalne. Drzwi drewniane są znacznie bardziej luksusowe w użytkowaniu, cichsze w otwieraniu i zamykaniu, dodają także większego uroku obiektowi mieszkalnemu. Tworzą przede wszystkim unikatowy mikroklimat, a także mają bezwzględnie lepsze parametry termoizolacyjne oraz dźwiękowe.

Cechy praktyczne drzwi drewnianych

Drewno to materiał używany od wieków do konstruowania drzwi. Drewniane skrzydła drzwiowe posiadają wspaniałe właściwości izolacyjne zarówno dźwiękowe, jak i cieplne. Są one również nieprawdopodobnie odporne. Oprócz tego drzwi drewniane cechują się niedużą rozszerzalnością termiczną. Niestety drewno jest bardzo nieodporne na niepomyślne warunki atmosferyczne, a w szczególności na wilgoć. Wybierając drzwi drewniane, należy ponadto kategorycznie pamiętać o wykonaniu znacznej jakości zadaszenia, zgodnie z zaleceniami producenta.

Znaczenie wykonania

Zewnętrzne drzwi drewniane są zazwyczaj zrealizowane z drewna sosnowego albo dębowego, z rzadka natomiast z mahoniu. Ponadto rama w drzwiach drewnianych powinna zostać zrobiona z drewna klejonego warstwowo oraz naprzemiennie, co przede wszystkim gwarantuje jej stabilność. Takie rozwiązanie efektywnie zapobiega ponadto odkształcaniu się całej konstrukcji pod wpływem wilgoci. Coraz częściej producenci stosują także wspomagające wzmocnienia i stabilizatory w postaci profili aluminiowych albo stalowych. Producenci drzwi drewnianych incydentalnie stosują do ich wykonania także płyty drewnopochodne. Mogą one być stosunkowo płaskie, jak i wytłaczane, a do ich pokrycia używa się ekologicznego drewnianego forniru, okleiny, laminatu o strukturze drewna albo błyszczącego lakieru.

Na zakończenie warto podkreślić, że drzwi zrobione z drewna o niezłych właściwościach technicznych odznaczają się wieloma cechami dodatnimi. Fundamentalne zalety drewna jako surowca konstrukcyjnego do drzwi to głównie znaczna wytrzymałość, dobra izolacyjność cieplna, a także nieduża rozszerzalność cieplna. Za wadę drewna można uznać przede wszystkim różnorodną budowę oraz wrażliwość na zmiany wilgotności powietrza.

Źródło: www.drzwinawymiar.com – drzwi na wymiar